Malta: 36.000 € om året brutto → 27.492 € netto
Efter reglerne for 2026 får en enlig medarbejder uden børn, der tjener 36.000 € brutto om året i Malta, 27.492 € netto udbetalt om året (2.291 € om måneden). Arbejdsgiverens samlede omkostning er 38.996 € om året.
En lønberegner for EU med kildeangivelser
Lønberegner Malta 2026
Brutto, netto eller den samlede omkostning?
Indtast én af de tre, så udfylder vi de to andre – for alle 27 medlemslande efter hvert lands regler for 2026. Hver linje angiver den lovbestemte sats, kilden og hvor grundigt den er kontrolleret.
Gratis · Ingen konto · Regler dateret for hvert land
Malta, pr. år
Af hver 100 i bruttoløn
Af de næste 100 i bruttoløn går 75,00 til medarbejderen. Nominel topskattesats i Malta: 35% over 60.000 €. Marginale og effektive satser afviger fra den.
| Post | Lovbestemt sats | Beløb |
|---|---|---|
| Bruttoløn | 36.000 € | |
| Social sikring klasse 1, 52 uger55,93 € om ugen (maksimum)Officiel kilde Social security contributions (Class 1) 2026 · Payroll updates 2026 | 55,93 € om ugen (maksimum) | − 2.908,36 € |
| Indkomstskat, satser for enlige25% − €3,400Officiel kilde Tax rates for individuals 2026 · Malta personal income tax 2026 – updated tax structure · New tax rates 2026 | 25% − €3,400 | − 5.600,00 € |
| Nettoløn | 76,37 % af bruttolønnen | 27.492 € |
| Social sikring klasse 1, arbejdsgiverandel55,93 € om ugen (maksimum)Officiel kilde Social security contributions (Class 1) 2026 · Payroll updates 2026 | 55,93 € om ugen (maksimum) | + 2.908,36 € |
| Barselsfond1,68 € om ugen (maksimum)Officiel kilde Social security contributions (Class 1) 2026 | 1,68 € om ugen (maksimum) | + 87,36 € |
| Lønomkostning | 38.996 € |
Hvor arbejdsgiverens 38.996 € går hen
SSC bruger 52 ugentlige bidrag (mandage i 2026); i måneder med fem mandage trækkes der mere på lønsedlen.
Fødselsåret beregnes som 2026 minus alder (afgør loftet for personer født før 1962).
Ikke medregnet: Lovbestemte bonusser og ugentlige tillæg (512,52 € om året) behandles som en del af bruttolønnen; de er skattepligtige, men uden for SSC-grundlaget; Highly Skilled Individuals Rules (fast skat på 15%): lønstærsklen for 2026 er ubekræftet; Deltidsindkomst med 10% endelig skat og andre faste satser; Børn på 18–23 år under uddannelse (familietabellerne gælder; der spørges kun til børn under 18); Særskilt beregning for ægtepar (satser for enlige) i stedet for den fælles beregning.
En beregning efter de generelle regler, ikke individuel skatterådgivning.
Løn i Malta i 2026 i overblik
- Valuta
- EUR
- Lønudbetalinger om året
- 12
- Lovbestemt mindsteløn (fuldtid, månedlig)
- 994 €
- Nominel topskattesats
- 35% over 60.000 €
- Beregningens kompleksitet
- Lav
Spørgsmål, der ændrer resultatet
- Husstand
- Forsørgede børn
- Ægtefællens årlige skattepligtige indkomst (fælles beregning)
- Enlig forsørger med eneforældremyndighed over børnene
Ofte stillede spørgsmål
Hvor meget er 3.000 € brutto om måneden i Malta efter skat?
En enlig medarbejder uden børn, der tjener 3.000 € brutto om måneden i Malta, får omkring 2.291 € udbetalt netto efter reglerne for 2026: 242 € går til medarbejderens sociale bidrag og 467 € til indkomstskat. Arbejdsgiveren betaler 250 € oveni, så den samlede lønomkostning er 3.250 €.
Hvad koster en medarbejder en arbejdsgiver i Malta?
Ved en bruttoløn på 3.000 € om måneden betaler arbejdsgiveren 250 € i bidrag, 8,32 % af bruttolønnen, for en samlet omkostning på 3.250 €.
Hvilken bruttoløn giver 2.000 € netto i Malta?
For 2.000 € netto om måneden skal en enlig medarbejder have omkring 2.612 € brutto, hvilket koster arbejdsgiveren 2.862 €.
Er disse tal præcise?
De følger de generelle regler for 2026 i Malta, med hver lovbestemt sats og dens kilde vist linje for linje. Personlige forhold, overenskomster og arbejdsgiverspecifikke satser kan ændre resultatet, så betragt dem som et omhyggeligt skøn, ikke individuel skatterådgivning.