EUPayConcierge
MT

l-Italja: €2,800 gross → €2,079 nett

Skont ir-regoli tal-2026, impjegat single mingħajr tfal li jaqla' €2,800 gross fix-xahar (l-Italja) idaħħal €2,079. L-ispiża totali tal-persuna li timpjega hija €3,833.

Kalkolatur tal-pagi għall-UE b'sorsi ċċitati

Kalkulatur tal-paga l-Italja 2026
Gross, nett jew l-ispiża totali?

Daħħal kwalunkwe wieħed mit-tlieta u aħna nimlew it-tnejn l-oħra, għas-27 Stat Membru kollha, skont ir-regoli tal-2026 ta' kull pajjiż. Kull linja turi r-rata legali tagħha, is-sors tagħha u kemm ġiet ivverifikata.

B'xejn · Mingħajr kont · Regoli datati għal kull pajjiż

Daħħal kwalunkwe wieħed mit-tlieta

€
€
€

Il-paga gross flimkien mal-kontribuzzjonijiet tal-persuna li timpjega

EUR · Fix-xahar

Assigurat għall-ewwel darba wara l-31 ta' Diċembru 1995 (japplika l-limitu massimu tal-kontribuzzjonijiet)

Ħaddiema mingħajr kontribuzzjonijiet qabel l-1996 iħallsu l-INPS sa €122,295 biss.

Għadhom mhumiex inklużi: Taxxi addizzjonali reġjonali u muniċipali barra minn Ruma/Lazio; Tnaqqis għal konjuġi dipendenti, tfal ta' 21+ sena u dipendenti oħra (it-tfal taħt il-21 jirċievu l-Assegno Unico barra mill-payroll); Rati INPS tal-persuna li timpjega speċifiċi għas-settur u d-daqs (jintuża punt ta' referenza ta' 30%) u assigurazzjoni kontra l-inċidenti INAIL; Reġim tal-impatrijati (eżenzjoni ta' 50%/60%) u eżenzjoni ta' 90% għar-riċerkaturi; Taxxa fissa ta' 1% fuq il-bonusijiet tal-produttività u taxxi fissi tal-2026 fuq iż-żidiet minn tiġdid tal-kuntratti; Tnaqqis ta' €440 fid-deduzzjonijiet 'il fuq minn €200,000 u l-limitu fuq id-deduzzjonijiet ta' 19% 'il fuq minn €75,000.

l-Italja, fix-xahar

Xi valuri mhumiex ikkonfermatiRegoli vverifikati: 13 ta’ Ott, 2026

Minn kull 100 tal-paga gross

74.25Paga netta
16.56Taxxa fuq id-dħul
9.19Kontribuzzjonijiet tal-impjegat
+36.91Kontribuzzjonijiet tal-impjegatur, fuq il-paga gross

Mill-100 li jmiss tal-paga gross, 49.11 jaslu għand l-impjegat. L-ogħla rata nominali tat-taxxa fuq id-dħul (l-Italja): 43% 'il fuq minn €50,000 + taxxi addizzjonali reġjonali u muniċipali. Ir-rati marġinali u effettivi huma differenti minnha.

Linji tal-kalkolu, fix-xahar
LinjaRata legaliAmmont
Paga gross€2,800
Kontribuzzjoni tal-pensjoni INPS (IVS), impjegat9.19%Sors sekondarju Contributi INPS lavoratori dipendenti9.19%− €257.32
IRPEF (taxxa nazzjonali fuq id-dħul)23% sa €28,000, 33% sa €50,000, 43% 'il fuq minn hekkSors sekondarju TUIR art. 11 – IRPEF brackets (33% from 2026, L. 199/2025) · Nuova IRPEF dal 2026 (33% second bracket)23% sa €28,000, 33% sa €50,000, 43% 'il fuq minn hekk− €605.75
Tnaqqis għad-dħul mill-impjieg (art. 13 TUIR)€1,910 × (50,000 − dħul) / 22,000Sors sekondarju TUIR art. 13 – deduction for employment income · Detrazioni lavoro dipendente 2026€1,910 × (50,000 − dħul) / 22,000+ €146.41
Tnaqqis addizzjonali tal-cuneo fiscale (dħul ta' €20,000–40,000)€1,000Sors sekondarju Agenzia delle Entrate circ. 4/E 2025: cuneo fiscale and trattamento integrativo · CU 2026: bonus taglio cuneo fiscale · Detrazioni lavoro dipendente 2026€1,000+ €83.33
Taxxa addizzjonali reġjonali, Lazio (miżmuma s-sena ta' wara)1.73% sa €15,000, 3.33% 'il fuq minn hekkSors uffiċjali Addizionale regionale IRPEF 20261.73% sa €15,000, 3.33% 'il fuq minn hekk− €64.67
Taxxa addizzjonali muniċipali, Ruma (miżmuma parzjalment is-sena ta' wara)0.9% (eżenti sa €14,000)Sors uffiċjali Addizionale comunale IRPEF – Roma (2025 resolution, no 2026 change) · Addizionali comunali: esenzioni nei capoluoghi0.9% (eżenti sa €14,000)− €22.88
Paga netta74.25% tal-gross€2,079
Kontribuzzjoni tal-pensjoni INPS (IVS), persuna li timpjega23.81%Sors sekondarju Contributi INPS lavoratori dipendenti23.81%+ €666.68
Kontribuzzjonijiet oħra tal-INPS tal-persuna li timpjega (allowances tal-familja, NASpI, CIG, maternità…), punt ta' referenza≈ 6.19% (jiddependi mis-settur u d-daqs)Mhux ikkonfermat PwC Worldwide Tax Summaries, Italy – other taxes≈ 6.19% (jiddependi mis-settur u d-daqs)+ €173.32
Akkumulazzjoni tal-kumpens għat-tmiem tal-impjieg (TFR)paga ÷ 13.5 bit-tnaqqis ta' 0.5% (= 6.91%)Sors sekondarju L. 297/1982 (art. 2120 c.c.: TFR = pay ÷ 13.5) · TFR calculation (0.5% INPS contribution deducted)paga ÷ 13.5 bit-tnaqqis ta' 0.5% (= 6.91%)+ €193.41
Spiża totali tal-persuna li timpjega€3,833

Fejn imorru €3,833 tal-persuna li timpjega

Spiża tal-persuna li timpjega €3,833Kontribuzzjonijiet tal-persuna li timpjega €1,033 · 36.91% tal-paga grossPaga gross €2,800Kontribuzzjonijiet tal-impjegat €257 · 9.19% tal-paga grossTaxxa fuq id-dħul €464 · 16.56% tal-paga grossPaga netta €2,079 · 74.25% tal-paga gross

L-Italja m'għandhiex paga minima statutorja; il-ftehimiet kollettivi (CCNL) jistabbilixxu l-minimi.

Huma preżunti 13-il ħlas; iċ-ċifri annwali ma jiddependux min-numru ta' ħlasijiet.

L-assigurazzjoni kontra l-inċidenti INAIL mhix inkluża.

Mhux inkluż: Taxxi addizzjonali reġjonali u muniċipali barra minn Ruma/Lazio; Tnaqqis għal konjuġi dipendenti, tfal ta' 21+ sena u dipendenti oħra (it-tfal taħt il-21 jirċievu l-Assegno Unico barra mill-payroll); Rati INPS tal-persuna li timpjega speċifiċi għas-settur u d-daqs (jintuża punt ta' referenza ta' 30%) u assigurazzjoni kontra l-inċidenti INAIL; Reġim tal-impatrijati (eżenzjoni ta' 50%/60%) u eżenzjoni ta' 90% għar-riċerkaturi; Taxxa fissa ta' 1% fuq il-bonusijiet tal-produttività u taxxi fissi tal-2026 fuq iż-żidiet minn tiġdid tal-kuntratti; Tnaqqis ta' €440 fid-deduzzjonijiet 'il fuq minn €200,000 u l-limitu fuq id-deduzzjonijiet ta' 19% 'il fuq minn €75,000.

Kalkolu skont ir-regoli ġenerali, mhux parir individwali dwar it-taxxa.

l-Italja: il-pagi fl-2026 f'daqqa t'għajn

Munita
EUR
Ħlasijiet tas-salarju fis-sena
13
Paga minima statutorja (full-time, fix-xahar)
L-ebda paga minima statutorja (stabbilita minn ftehimiet kollettivi)
L-ogħla rata nominali tat-taxxa fuq id-dħul
43% 'il fuq minn €50,000 + taxxi addizzjonali reġjonali u muniċipali
Kumplessità tal-kalkolu
Għolja

Mistoqsijiet li jbiddlu r-riżultat

  • Assigurat għall-ewwel darba wara l-31 ta' Diċembru 1995 (japplika l-limitu massimu tal-kontribuzzjonijiet)

Mistoqsijiet frekwenti

l-Italja: kemm jibqa' minn €2,800 gross fix-xahar wara t-taxxa?

Impjegat single mingħajr tfal li jaqla' €2,800 gross fix-xahar (l-Italja) idaħħal madwar €2,079 nett skont ir-regoli tal-2026: €257 imorru għall-kontribuzzjonijiet soċjali tal-impjegat u €464 għat-taxxa fuq id-dħul. Il-persuna li timpjega tħallas €1,033 żejda, għalhekk l-ispiża totali tal-persuna li timpjega hija €3,833.

l-Italja: kemm jiswa impjegat lill-persuna li timpjega?

Fuq salarju gross ta' €2,800 fix-xahar, il-persuna li timpjega tħallas €1,033 f'kontribuzzjonijiet, 36.91% tal-gross, għal spiża totali ta' €3,833.

l-Italja: liema salarju gross jagħti €2,000 nett?

Għal €2,000 nett fix-xahar, impjegat single jeħtieġ madwar €2,629 gross, li jiswew lill-persuna li timpjega €3,599.

Dawn iċ-ċifri huma eżatti?

Isegwu r-regoli ġenerali tal-2026 (l-Italja), b'kull rata legali u s-sors tagħha murija linja b'linja. Iċ-ċirkostanzi personali, il-ftehimiet kollettivi u r-rati speċifiċi tal-persuna li timpjega jistgħu jbiddlu r-riżultat, għalhekk qishom bħala stima bir-reqqa, mhux parir individwali dwar it-taxxa.