Costul unui angajat în Estonia (2026)
Ce plătește un angajator peste salariul brut în Estonia după regulile din 2026, linie cu linie, la cinci niveluri de salariu.
Costul angajatorului la diferite salarii
| Brut lunar | Contribuții angajator | Peste brut | Cost total angajator | Netul angajatului |
|---|---|---|---|---|
| 1.500 EUR | 507 EUR | 33,80 % | 2.007 EUR | 1.282 EUR |
| 2.500 EUR | 845 EUR | 33,80 % | 3.345 EUR | 2.034 EUR |
| 3.500 EUR | 1.183 EUR | 33,80 % | 4.683 EUR | 2.786 EUR |
| 5.000 EUR | 1.690 EUR | 33,80 % | 6.690 EUR | 3.914 EUR |
| 8.000 EUR | 2.704 EUR | 33,80 % | 10.704 EUR | 6.169 EUR |
- Taxa socială33%1.155,00 EUR
- Prima de asigurare de șomaj (angajator)0.8%28,00 EUR
- Cost total angajator · 3.500 EUR4.683 EUR
Un calculator de salarii cu surse, pentru UE
Calculator salariu net Estonia 2026
Brut, net sau costul total?
Introduceți oricare dintre cele trei valori și le completăm pe celelalte două, pentru toate cele 27 de state membre, după regulile din 2026 ale fiecărei țări. Fiecare linie indică cota legală, sursa și cât de temeinic a fost verificată.
Gratuit · Fără cont · Reguli datate pentru fiecare țară
Estonia, pe lună
Din fiecare 100 de salariu brut
Din următorii 100 de brut, 75,19 ajung la angajat. Cota maximă nominală a impozitului pe venit în Estonia: Cotă unică 22%. Cotele marginală și efectivă diferă de aceasta.
| Linie | Cotă legală | Sumă |
|---|---|---|
| Salariu brut | 3.000 EUR | |
| Prima de asigurare de șomaj1.6%Sursă oficială Tax rates | 1.6% | − 48,00 EUR |
| Pensie administrată privat (pilonul II)2%Sursă oficială Tax rates | 2% | − 60,00 EUR |
| Impozit pe venit pe brut minus prima de șomaj și pilonul II22%Sursă oficială Tax rates · Income tax and basic exemption | 22% | − 636,24 EUR |
| Scutire de bază700 € pe lunăSursă oficială Tax rates · Significant tax changes in Estonia from 2026 | 700 € pe lună | + 154,00 EUR |
| Salariu net | 80,33 % din brut | 2.410 EUR |
| Taxa socială33%Sursă oficială Social tax | 33% | + 990,00 EUR |
| Prima de asigurare de șomaj (angajator)0.8%Sursă oficială Tax rates | 0.8% | + 24,00 EUR |
| Cost total angajator | 4.014 EUR |
Unde merg cei 4.014 EUR ai angajatorului
Neinclus: Deduceri în declarația anuală (dobânzi la creditul pentru locuință, cheltuieli de formare, donații); Situații cu taxă socială redusă (cota de 13%, beneficiari ai indemnizației pentru capacitate de muncă).
Un calcul după regulile generale, nu consultanță fiscală individuală.
Salarizarea în Estonia în 2026, pe scurt
- Monedă
- EUR
- Plăți salariale pe an
- 12
- Salariul minim legal (normă întreagă, lunar)
- 946 EUR
- Cota maximă nominală a impozitului pe venit
- Cotă unică 22%
- Complexitatea calculului
- Scăzută
Întrebări care schimbă rezultatul
- Contribuția la pensia administrată privat (pilonul II)
- A atins vârsta de pensionare
- Scutirea de bază solicitată la acest angajator
- Angajatorul trebuie să plătească cel puțin taxa socială minimă
Întrebări frecvente
Cât înseamnă 3.000 EUR brut pe lună în Estonia, după impozitare?
Un angajat necăsătorit, fără copii, cu un salariu brut de 3.000 EUR pe lună în Estonia primește în mână aproximativ 2.410 EUR net după regulile din 2026: 108 EUR merg la contribuțiile sociale ale angajatului și 482 EUR la impozitul pe venit. Angajatorul plătește în plus 1.014 EUR, așa că costul total angajator este 4.014 EUR.
Cât îl costă un angajat pe angajator în Estonia?
La un salariu brut de 3.000 EUR pe lună, angajatorul plătește 1.014 EUR contribuții, adică 33,80 % din brut, pentru un cost total de 4.014 EUR.
Ce salariu brut înseamnă 2.000 EUR net în Estonia?
Pentru 2.000 EUR net pe lună, un angajat necăsătorit are nevoie de aproximativ 2.455 EUR brut, ceea ce îl costă pe angajator 3.285 EUR.
Sunt exacte aceste cifre?
Ele urmează regulile generale din 2026 pentru Estonia, cu fiecare cotă legală și sursa ei afișate linie cu linie. Situația personală, contractele colective și cotele specifice angajatorului pot schimba rezultatul, așa că tratați-le ca pe o estimare atentă, nu ca pe o consultanță fiscală individuală.