EU Pay Concierge · eupayconcierge.com
Compară 27 · reguli în vigoare în octombrie 2026
Unde merg 3.000 EUR brut.
Salariu net · Efectivă · Necăsătorit · Fără copii
Efectivă: suma plătită efectiv împărțită la salariul brut din acest scenariu. Același salariu brut în euro în fiecare țară, convertit la cursurile BCE din 13 oct. 2026.
- Salariu net
- Impozit pe venit
- Contribuții angajat
- Contribuții angajator
- Barele împart costul total al angajatorului
Indicele complet
Sortați după orice coloană. Bifați până la patru țări pentru a le compara una lângă alta.
| Una lângă alta | # | Țară | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 87,06 % | 2.612 EUR | 2,93 % | 10,01 % | 17,13 % | 25,67 % | 3.514 EUR | 40,20 % | ||
| 2 | 85,98 % | 2.579 EUR | 1,40 % | 12,63 % | 12,57 % | 23,62 % | 3.377 EUR | 42,56 % | ||
| 3 | 85,06 % | 2.552 EUR | 10,59 % | 4,35 % | 11,40 % | 23,65 % | 3.342 EUR | 27,35 % | ||
| 4 | 83,06 % | 2.492 EUR | 5,49 % | 11,45 % | 15,40 % | 28,02 % | 3.462 EUR | 31,89 % | ||
| 5 | 81,63 % | 2.449 EUR | 11,38 % | 6,99 % | 31,42 % | 37,89 % | 3.943 EUR | 22,83 % | ||
| 6 | 81,32 % | 2.440 EUR | 9,61 % | 9,07 % | 19,98 % | 32,22 % | 3.599 EUR | 34,17 % | ||
| 7 | 80,49 % | 2.415 EUR | 8,94 % | 10,56 % | 14,51 % | 29,70 % | 3.435 EUR | 10,00 % | ||
| 8 | 80,33 % | 2.410 EUR | 16,07 % | 3,60 % | 33,80 % | 39,97 % | 4.014 EUR | 24,81 % | ||
| 9 | 77,10 % | 2.313 EUR | 5,70 % | 17,19 % | 30,00 % | 40,69 % | 3.900 EUR | 44,58 % | ||
| 10 | 76,90 % | 2.307 EUR | 11,50 % | 11,60 % | 33,80 % | 42,53 % | 4.014 EUR | 26,53 % | ||
| 11 | 76,40 % | 2.292 EUR | 17,10 % | 6,50 % | 32,15 % | 42,19 % | 3.965 EUR | 32,49 % | ||
| 12 | 76,37 % | 2.291 EUR | 15,56 % | 8,08 % | 8,32 % | 29,50 % | 3.250 EUR | 25,00 % | ||
| 13 | 75,85 % | 2.275 EUR | 14,22 % | 9,93 % | 21,22 % | 37,43 % | 3.636 EUR | 76,43 % | ||
| 14 | 75,01 % | 2.250 EUR | 4,15 % | 20,84 % | 36,56 % | 45,07 % | 4.097 EUR | 32,63 % | ||
| 15 | 72,34 % | 2.170 EUR | 18,47 % | 9,19 % | 36,91 % | 47,16 % | 4.107 EUR | 62,23 % | ||
| 16 | 71,65 % | 2.150 EUR | 13,95 % | 14,40 % | 36,20 % | 47,39 % | 4.086 EUR | 36,09 % | ||
| 17 | 71,35 % | 2.141 EUR | 18,15 % | 10,50 % | 23,60 % | 42,27 % | 3.708 EUR | 33,32 % | ||
| 18 | 71,32 % | 2.140 EUR | 15,31 % | 13,37 % | 21,79 % | 41,44 % | 3.654 EUR | 44,56 % | ||
| 19 | 70,94 % | 2.128 EUR | 18,06 % | 11,00 % | 23,75 % | 42,68 % | 3.713 EUR | 45,90 % | ||
| 20 | 69,45 % | 2.083 EUR | 22,14 % | 8,41 % | 2,88 % | 32,50 % | 3.087 EUR | 36,53 % | ||
| 21 | 69,04 % | 2.071 EUR | 9,49 % | 21,48 % | 20,48 % | 42,70 % | 3.614 EUR | 49,08 % | ||
| 22 | 68,48 % | 2.054 EUR | 9,77 % | 21,75 % | 21,74 % | 43,75 % | 3.652 EUR | 43,69 % | ||
| 23 | 66,50 % | 1.995 EUR | 15,00 % | 18,50 % | 13,00 % | 41,15 % | 3.390 EUR | 33,50 % | ||
| 24 | 66,20 % | 1.986 EUR | 13,80 % | 20,00 % | 16,50 % | 43,18 % | 3.495 EUR | 38,40 % | ||
| 25 | 62,65 % | 1.879 EUR | 12,94 % | 24,41 % | 17,10 % | 46,50 % | 3.513 EUR | 43,09 % | ||
| 26 | 60,50 % | 1.815 EUR | 20,00 % | 19,50 % | 1,77 % | 40,55 % | 3.053 EUR | 39,50 % | ||
| 27 | 58,50 % | 1.755 EUR | 6,50 % | 35,00 % | 2,25 % | 42,79 % | 3.067 EUR | 41,23 % |
Una lângă alta
| Indicator | ||||
|---|---|---|---|---|
| Brut pe lună | 3.000 EUR | 16.009 RON | 3.000 EUR | 3.000 EUR |
| Contribuții angajat | 653 EUR | 5.603 RON | 195 EUR | 300 EUR |
| Impozit pe venit | 293 EUR | 1.041 RON | 513 EUR | 88 EUR |
| Salariu net | 2.054 EUR | 9.365 RON | 2.292 EUR | 2.612 EUR |
| Contribuții angajator | 652 EUR | 360 RON | 965 EUR | 514 EUR |
| Cost total angajator | 3.652 EUR | 16.369 RON | 3.965 EUR | 3.514 EUR |
| Net în euro | 2.054 EUR | 1.755 EUR | 2.292 EUR | 2.612 EUR |
| Ponderea netului în brut | 68,48 % | 58,50 % | 76,40 % | 87,06 % |
| Pană fiscală | 43,75 % | 42,79 % | 42,19 % | 25,67 % |
| Cotă marginală, angajat | 43,69 % | 41,23 % | 32,49 % | 40,20 % |
| Cota maximă nominală a impozitului pe venit | 45% peste 277.826 € (+5,5% Soli) | Cotă unică 10% | 45% peste 300.000 € (stat 24,5% + Madrid 20,5%) | 49,50% peste 78.426 € |
| Plăți salariale pe an | 12 | 12 | 14 | 12 |
Nivelul salariului schimbă ordinea
Impozitele cu cotă unică și plafoanele de contribuții favorizează în unele țări salariile mari; deducerile generoase le favorizează pe cele mici. Schimbați suma și clasamentul se reordonează.
Contează cine plătește
Unele țări pun costul pe angajator, altele pe angajat. Faceți clasamentul după contribuțiile angajatorului și apoi după salariul net și veți avea alți lideri.
Cotele nominale induc în eroare
O cotă maximă de 45% poate însemna o povară efectivă mai mică decât o cotă unică. Treceți la cota marginală ca să vedeți cât costă următorul euro.
eupayconcierge.com/ro/compare · 13 oct. 2026 · Un calcul după regulile generale, nu consultanță fiscală individuală.