EUPayConcierge
RO

Un calculator de salarii cu surse, pentru UE

Calculator salariu net Luxemburg 2026
Brut, net sau costul total?

Introduceți oricare dintre cele trei valori și le completăm pe celelalte două, pentru toate cele 27 de state membre, după regulile din 2026 ale fiecărei țări. Fiecare linie indică cota legală, sursa și cât de temeinic a fost verificată.

Gratuit · Fără cont · Reguli datate pentru fiecare țară

Introduceți oricare dintre cele trei

€
€
€

Salariul brut plus contribuțiile angajatorului

EUR · Pe lună

Gospodărie

Persoanele necăsătorite care au 64 ani sau mai mult la începutul anului sunt impozitate în clasa 1a. Sub 18 ani, salariul minim este mai mic.

Fiecare km peste primii 4 este deductibil cu 99 € pe an, până la 2.574 € (26 km).

Clasa de absenteism a angajatorului (Mutualité des employeurs)

Multiplică cota de bază de 0,65%.

Regimul impatriaților (sosiți din 2025, salariu ≥ 75.000 €)

50% din salariu, până la 400.000 €, este scutit de impozit pe venit în anul sosirii + 8 ani.

Încă neinclus: Clasa fiscală 1a pentru contribuabilii văduvi și reducerea creditului pentru părintele singur (CIM) când copilul primește pensie de întreținere de peste 2.712 € pe an; Lucrătorii nerezidenți (transfrontalieri) și asimilarea lor la o clasă fiscală; Credit fiscal temporar „conjoncture” pentru 2026 (CIC, iunie–decembrie 2026) – proiectul de lege 8775, încă neadoptat; Scutirea primei pentru tinerii angajați (75%) și prima de participare la profit; Cheltuieli deductibile efective peste sumele forfetare (dobânzi, asigurări, economii pentru pensie).

Luxemburg, pe lună

Surse oficialeReguli verificate la 13 oct. 2026

Din fiecare 100 de salariu brut

79,49Salariu net
7,82Impozit pe venit
12,69Contribuții angajat
+12,57Contribuții angajator, peste salariul brut

Din următorii 100 de brut, 60,50 ajung la angajat. Cota maximă nominală a impozitului pe venit în Luxemburg: 42% peste 234.870 € (+7%/9% suprataxă de solidaritate). Cotele marginală și efectivă diferă de aceasta.

Liniile calculului, pe lună
LinieCotă legalăSumă
Salariu brut3.774 EUR
Asigurare de pensie8.5%Sursă oficială CCSS notice to employers: contribution rates at 1 January 2026 · Social parameters (index, minimum wage, contribution ceiling)8.5%− 320,81 EUR
Asigurare de sănătate (prestații în natură 2,8% + în bani 0,25%)3.05%Sursă oficială CCSS notice to employers: contribution rates at 1 January 2026 · Social parameters (index, minimum wage, contribution ceiling)3.05%− 115,11 EUR
Asigurarea de îngrijire pe termen lung (dependență), după abatementul de ¼ din salariul minim1.4%Sursă oficială CCSS notice to employers: contribution rates at 1 January 2026 · Paramètres sociaux au 01.06.20261.4%− 43,14 EUR
Impozit pe venit, clasa 1Scală 0%–42% (23 de tranșe)Sursă oficială Formulas of the income-tax and wage-withholding tables (barème 2025, still current) · PwC Worldwide Tax Summaries, Luxembourg – taxes on personal income · Tax classes of resident taxpayersScală 0%–42% (23 de tranșe)− 331,00 EUR
Suprataxă de solidaritate (fondul pentru ocupare)7% din impozit (9% peste 150.000 € / 300.000 € în clasa 2)Sursă oficială Formulas of the income-tax and wage-withholding tables (barème 2025, still current) · PwC Worldwide Tax Summaries, Luxembourg – taxes on personal income7% din impozit (9% peste 150.000 € / 300.000 € în clasa 2)− 23,17 EUR
Credit fiscal pentru angajați (CIS)600 € − 1,5% din salariul de peste 40.000 €Sursă oficială CIS and CI-CO2 salarié from tax year 2026600 € − 1,5% din salariul de peste 40.000 €+ 43,39 EUR
Credit fiscal CO2 (CI-CO2 salarié)216 € − 0,54% din salariul de peste 40.000 €Sursă oficială CIS and CI-CO2 salarié from tax year 2026216 € − 0,54% din salariul de peste 40.000 €+ 15,62 EUR
Salariu net79,49 % din brut3.000 EUR
Asigurare de pensie, angajator8.5%Sursă oficială CCSS notice to employers: contribution rates at 1 January 2026 · Social parameters (index, minimum wage, contribution ceiling)8.5%+ 320,81 EUR
Asigurare de sănătate, angajator3.05%Sursă oficială CCSS notice to employers: contribution rates at 1 January 2026 · Social parameters (index, minimum wage, contribution ceiling)3.05%+ 115,11 EUR
Asigurare de accidente (cota de bază × factor bonus-malus 1)0.65%Sursă oficială CCSS notice to employers: contribution rates at 1 January 20260.65%+ 24,53 EUR
Serviciul de medicina muncii (STM)0.14%Sursă oficială CCSS notice to employers: contribution rates at 1 January 20260.14%+ 5,28 EUR
Asigurarea mutuală a angajatorilor (clasa de absenteism 1)0.23%Sursă oficială CCSS notice to employers: contribution rates at 1 January 20260.23%+ 8,68 EUR
Cost total angajator4.249 EUR

Unde merg cei 4.249 EUR ai angajatorului

Cost total angajator 4.249 EURContribuții angajator 474 EUR · 12,57 % din brutSalariu brut 3.774 EURContribuții angajat 479 EUR · 12,69 % din brutImpozit pe venit 295 EUR · 7,82 % din brutSalariu net 3.000 EUR · 79,49 % din brut

Contribuabil rezident; se presupun deduceri forfetare de 540 € (cheltuieli) și 480 € (cheltuieli speciale).

Creditul temporar CIC 2026 (proiectul de lege 8775) nu este inclus până la adoptare.

Neinclus: Clasa fiscală 1a pentru contribuabilii văduvi și reducerea creditului pentru părintele singur (CIM) când copilul primește pensie de întreținere de peste 2.712 € pe an; Lucrătorii nerezidenți (transfrontalieri) și asimilarea lor la o clasă fiscală; Credit fiscal temporar „conjoncture” pentru 2026 (CIC, iunie–decembrie 2026) – proiectul de lege 8775, încă neadoptat; Scutirea primei pentru tinerii angajați (75%) și prima de participare la profit; Cheltuieli deductibile efective peste sumele forfetare (dobânzi, asigurări, economii pentru pensie).

Un calcul după regulile generale, nu consultanță fiscală individuală.

Salarizarea în Luxemburg în 2026, pe scurt

Monedă
EUR
Plăți salariale pe an
12
Salariul minim legal (normă întreagă, lunar)
2.771 EUR
Cota maximă nominală a impozitului pe venit
42% peste 234.870 € (+7%/9% suprataxă de solidaritate)
Complexitatea calculului
Medie

Întrebări care schimbă rezultatul

  • Gospodărie
  • Copii în întreținere
  • Salariul brut anual al soțului/soției sau al partenerului (€)
  • Vârsta dvs.
  • Distanța de acasă la locul de muncă (km, în linie dreaptă între comune)
  • Clasa de absenteism a angajatorului (Mutualité des employeurs)
  • Factorul bonus-malus al asigurării de accidente a angajatorului
  • Regimul impatriaților (sosiți din 2025, salariu ≥ 75.000 €)

Întrebări frecvente

Cât înseamnă 3.000 EUR brut pe lună în Luxemburg, după impozitare?

Un angajat necăsătorit, fără copii, cu un salariu brut de 3.000 EUR pe lună în Luxemburg primește în mână aproximativ 2.579 EUR net după regulile din 2026: 379 EUR merg la contribuțiile sociale ale angajatului și 42 EUR la impozitul pe venit. Angajatorul plătește în plus 377 EUR, așa că costul total angajator este 3.377 EUR.

Cât îl costă un angajat pe angajator în Luxemburg?

La un salariu brut de 3.000 EUR pe lună, angajatorul plătește 377 EUR contribuții, adică 12,57 % din brut, pentru un cost total de 3.377 EUR.

Ce salariu brut înseamnă 2.000 EUR net în Luxemburg?

Pentru 2.000 EUR net pe lună, un angajat necăsătorit are nevoie de aproximativ 2.228 EUR brut, ceea ce îl costă pe angajator 2.508 EUR.

Sunt exacte aceste cifre?

Ele urmează regulile generale din 2026 pentru Luxemburg, cu fiecare cotă legală și sursa ei afișate linie cu linie. Situația personală, contractele colective și cotele specifice angajatorului pot schimba rezultatul, așa că tratați-le ca pe o estimare atentă, nu ca pe o consultanță fiscală individuală.