Slovacia: 5.000 EUR net → 7.577 EUR brut
Ca să primească în mână 5.000 EUR pe lună în Slovacia după regulile din 2026, un angajat necăsătorit, fără copii, are nevoie de un salariu brut de 7.577 EUR. Costul total angajator este 10.320 EUR.
Un calculator de salarii cu surse, pentru UE
Calculator salariu net Slovacia 2026
Brut, net sau costul total?
Introduceți oricare dintre cele trei valori și le completăm pe celelalte două, pentru toate cele 27 de state membre, după regulile din 2026 ale fiecărei țări. Fiecare linie indică cota legală, sursa și cât de temeinic a fost verificată.
Gratuit · Fără cont · Reguli datate pentru fiecare țară
Slovacia, pe lună
Din fiecare 100 de salariu brut
Din următorii 100 de brut, 55,64 ajung la angajat. Cota maximă nominală a impozitului pe venit în Slovacia: 35% peste 75.010,32 €. Cotele marginală și efectivă diferă de aceasta.
| Linie | Cotă legală | Sumă |
|---|---|---|
| Salariu brut | 7.577 EUR | |
| Asigurare de boală1.4%Sursă secundară Odvody zamestnanca a zamestnávateľa od 1.1.2026 | 1.4% | − 106,08 EUR |
| Asigurare pentru limită de vârstă4%Sursă secundară Odvody zamestnanca a zamestnávateľa od 1.1.2026 | 4% | − 303,10 EUR |
| Asigurare de invaliditate3%Sursă secundară Odvody zamestnanca a zamestnávateľa od 1.1.2026 | 3% | − 227,32 EUR |
| Asigurare de șomaj1%Sursă secundară Odvody zamestnanca a zamestnávateľa od 1.1.2026 | 1% | − 75,77 EUR |
| Asigurare de sănătate, cota 2026–20275%Sursă secundară Odvody zamestnanca a zamestnávateľa od 1.1.2026 · Konsolidačný balíček 2026: schválené zmeny | 5% | − 378,87 EUR |
| Impozit pe venit aplicat la (brut − contribuții)19% până la 43.983,32 €; 25% până la 60.349,21 €; 30% până la 75.010,32 €; 35% pesteSursă oficială Výpočet preddavkov na daň – sadzba dane · Tax alert: Konsolidácia 2026 | 19% până la 43.983,32 €; 25% până la 60.349,21 €; 30% până la 75.010,32 €; 35% peste | − 1.486,28 EUR |
| Salariu net | 65,99 % din brut | 5.000 EUR |
| Asigurare de boală, angajator1.4%Sursă secundară Odvody zamestnanca a zamestnávateľa od 1.1.2026 | 1.4% | + 106,08 EUR |
| Asigurare pentru limită de vârstă (incl. cota pentru pilonul II), angajator14%Sursă secundară Odvody zamestnanca a zamestnávateľa od 1.1.2026 | 14% | + 1.060,84 EUR |
| Asigurare de invaliditate, angajator3%Sursă secundară Odvody zamestnanca a zamestnávateľa od 1.1.2026 | 3% | + 227,32 EUR |
| Asigurare de șomaj, angajator0.5%Sursă secundară Odvody zamestnanca a zamestnávateľa od 1.1.2026 | 0.5% | + 37,89 EUR |
| Sprijin pentru șomaj tehnic, angajator0.5%Sursă secundară Odvody zamestnanca a zamestnávateľa od 1.1.2026 | 0.5% | + 37,89 EUR |
| Asigurare de garantare, angajator0.25%Sursă secundară Odvody zamestnanca a zamestnávateľa od 1.1.2026 | 0.25% | + 18,94 EUR |
| Fondul de rezervă de solidaritate, angajator4.75%Sursă secundară Odvody zamestnanca a zamestnávateľa od 1.1.2026 | 4.75% | + 359,93 EUR |
| Asigurare de accidente (fără plafon)0.8%Sursă secundară Odvody zamestnanca a zamestnávateľa od 1.1.2026 | 0.8% | + 60,62 EUR |
| Asigurare de sănătate, angajator, cota 2026–202711%Sursă secundară Odvody zamestnanca a zamestnávateľa od 1.1.2026 · Konsolidačný balíček 2026: schválené zmeny | 11% | + 833,52 EUR |
| Cost total angajator | 10.320 EUR |
Unde merg cei 10.320 EUR ai angajatorului
Neinclus: Deducere pentru soț/soție (NČZD na manželku): până la 5.455,30 € pe an pentru un soț/o soție din gospodărie care îngrijește un copil, primește o indemnizație de îngrijire, este înregistrat(ă) ca persoană în căutarea unui loc de muncă sau are un handicap; Pensionari (fără NČZD pentru beneficiarii pensiei pentru limită de vârstă) și scutirile lor de contribuții; Facilitatea la contribuția de sănătate pentru venituri lunare de până la 570 € și contribuția minimă de sănătate la salarii foarte mici; Împărțirea pensiei pe pilonul II (nu schimbă salariul net).
Un calcul după regulile generale, nu consultanță fiscală individuală.
Salarizarea în Slovacia în 2026, pe scurt
- Monedă
- EUR
- Plăți salariale pe an
- 12
- Salariul minim legal (normă întreagă, lunar)
- 915 EUR
- Cota maximă nominală a impozitului pe venit
- 35% peste 75.010,32 €
- Complexitatea calculului
- Medie
Întrebări care schimbă rezultatul
- Copii în întreținere
- Copii de 15–17 ani (bonus de 50 € în loc de 100 € pe lună)
- Angajator principal (deducerea personală, NČZD, se solicită aici)
- Angajat cu handicap (cote de contribuție la sănătate reduse la jumătate)
Întrebări frecvente
Cât înseamnă 3.000 EUR brut pe lună în Slovacia, după impozitare?
Un angajat necăsătorit, fără copii, cu un salariu brut de 3.000 EUR pe lună în Slovacia primește în mână aproximativ 2.150 EUR net după regulile din 2026: 432 EUR merg la contribuțiile sociale ale angajatului și 418 EUR la impozitul pe venit. Angajatorul plătește în plus 1.086 EUR, așa că costul total angajator este 4.086 EUR.
Cât îl costă un angajat pe angajator în Slovacia?
La un salariu brut de 3.000 EUR pe lună, angajatorul plătește 1.086 EUR contribuții, adică 36,20 % din brut, pentru un cost total de 4.086 EUR.
Ce salariu brut înseamnă 2.000 EUR net în Slovacia?
Pentru 2.000 EUR net pe lună, un angajat necăsătorit are nevoie de aproximativ 2.766 EUR brut, ceea ce îl costă pe angajator 3.767 EUR.
Sunt exacte aceste cifre?
Ele urmează regulile generale din 2026 pentru Slovacia, cu fiecare cotă legală și sursa ei afișate linie cu linie. Situația personală, contractele colective și cotele specifice angajatorului pot schimba rezultatul, așa că tratați-le ca pe o estimare atentă, nu ca pe o consultanță fiscală individuală.