Belgicko: 2 800 € brutto → 2 240 € netto
Podľa pravidiel na rok 2026 dostane slobodný zamestnanec bez detí s hrubou mzdou 2 800 € mesačne (Belgicko) čistú mzdu 2 240 €. Celková cena práce je 3 323 €.
Mzdová kalkulačka pre EÚ s uvedenými zdrojmi
Výpočet čistej mzdy Belgicko 2026
Hrubá, čistá alebo celková cena práce?
Zadajte ktorúkoľvek z troch súm a zvyšné dve doplníme – pre všetkých 27 členských štátov podľa pravidiel každej krajiny na rok 2026. Každý riadok uvádza zákonnú sadzbu, zdroj a mieru overenia.
Zadarmo · Bez účtu · Pravidlá datované pre každú krajinu
Belgicko, mesačne
Z každých 100 hrubej mzdy
Z ďalších 100 hrubej mzdy sa k zamestnancovi dostane 15,31. Najvyššia nominálna sadzba dane z príjmu (Belgicko): 50 % nad 51 070 € (+ obecná prirážka). Marginálne a efektívne sadzby sa od nej líšia.
| Položka | Zákonná sadzba | Suma |
|---|---|---|
| Hrubá mzda | 2 800 € | |
| Osobný príspevok na sociálne zabezpečenie13.07%Oficiálny zdroj DmfA 2026/1: ordinary contributions | 13.07% | − 365,96 € |
| Sociálny pracovný bonus (werkbonus, od 1. septembra 2026)časť A max. 127,54 € mesačne do 2 937,93 €, nula od 3 403,62 €; časť B max. 171,99 € do 2 300,62 €, nula od 2 937,93 € (referenčná mzda pri plnom úväzku)Oficiálny zdroj DmfA 2026/3: work bonus (from 1 Jul and 1 Sep 2026) · Social work bonus (werkbonus) amounts 2026 | časť A max. 127,54 € mesačne do 2 937,93 €, nula od 3 403,62 €; časť B max. 171,99 € do 2 300,62 €, nula od 2 937,93 € (referenčná mzda pri plnom úväzku) | + 164,75 € |
| Osobitný príspevok na sociálne zabezpečenie (BBSZ, slobodný)ročne, z čistého zdaniteľného príjmu: nula do 18 592,02 €; 5 % do 21 070,96 €; 123,95 € + 1,3 % do 37 344 €; 335,50 € + 4,009 % do 40 977,26 €; 481,96 € + 1,2996 % do 60 181,95 €; 731,28 € nad touto hranicouOficiálny zdroj Law of 28 March 2022 (annual scale of the special social security contribution) · DmfA 2026/1: special social security contribution | ročne, z čistého zdaniteľného príjmu: nula do 18 592,02 €; 5 % do 21 070,96 €; 123,95 € + 1,3 % do 37 344 €; 335,50 € + 4,009 % do 40 977,26 €; 481,96 € + 1,2996 % do 60 181,95 €; 731,28 € nad touto hranicou | − 14,71 € |
| Federálna + regionálna daň z príjmu (po odvodoch a 30 % paušálnych profesijných výdavkoch, max. 6 070 €)25 % do 16 720 €; 40 % do 29 510 €; 45 % do 51 070 €; 50 % nadSekundárny zdroj Indexed amounts, assessment year 2027 | 25 % do 16 720 €; 40 % do 29 510 €; 45 % do 51 070 €; 50 % nad | − 628,18 € |
| Nezdaniteľná suma (belastingvrije som)11 550 € (+2 130 € / 5 130 € / 11 440 € / 18 510 € pri 1–4 deťoch; +740 € na každé dieťa do 3 rokov; +1 980 € osamelý rodič alebo iná vyživovaná osoba; +1 290 € osamelý rodič s nízkym príjmom nežijúci s partnerom, postupne znižované od 19 720 € do 24 990 € zdaniteľného príjmu; +2 030 € zdravotné postihnutie), ocenené sadzbou 25 % do 11 750 €, potom 30 % / 40 % / 45 % / 50 %Sekundárny zdroj Indexed amounts, assessment year 2027 · Art. 134 ITC 92: transfer of unused tax-free amount between spouses, refundable child credit | 11 550 € (+2 130 € / 5 130 € / 11 440 € / 18 510 € pri 1–4 deťoch; +740 € na každé dieťa do 3 rokov; +1 980 € osamelý rodič alebo iná vyživovaná osoba; +1 290 € osamelý rodič s nízkym príjmom nežijúci s partnerom, postupne znižované od 19 720 € do 24 990 € zdaniteľného príjmu; +2 030 € zdravotné postihnutie), ocenené sadzbou 25 % do 11 750 €, potom 30 % / 40 % / 45 % / 50 % | + 240,63 € |
| Fiškálny pracovný bonus (zníženie dane, nevratné)33,14 % časti A + 63 % časti B sociálneho pracovného bonusu, max. 2 000 €Sekundárny zdroj Fiscal work bonus strengthened from income year 2026 · Reforms of personal income tax (law of 15 July 2026) · Indexed amounts, assessment year 2027 | 33,14 % časti A + 63 % časti B sociálneho pracovného bonusu, max. 2 000 € | + 65,71 € |
| Obecná prirážka7 % dane z príjmuSekundárny zdroj PwC Worldwide Tax Summaries, Belgium | 7 % dane z príjmu | − 22,53 € |
| Čistá mzda | 79,99 % hrubej mzdy | 2 240 € |
| Základný príspevok zamestnávateľa19.88%Oficiálny zdroj DmfA 2026/1: ordinary contributions · DmfA 2026/3: no employer contribution above the quarterly wage ceiling | 19.88% | + 556,64 € |
| Príspevok na mzdovú moderáciu (zo mzdy + základného príspevku)4.27%Oficiálny zdroj DmfA 2026/1: ordinary contributions · DmfA 2026/3: no employer contribution above the quarterly wage ceiling | 4.27% | + 143,33 € |
| Osobitný príspevok (zamestnávatelia s 10+ pracovníkmi)1,60 % (1,69 % vrátane mzdovej moderácie)Oficiálny zdroj DmfA 2026/1: ordinary contributions | 1,60 % (1,69 % vrátane mzdovej moderácie) | + 47,32 € |
| Osobitný príspevok na pracovné úrazy0.02%Oficiálny zdroj DmfA 2026/3: special contribution for work accidents | 0.02% | + 0,56 € |
| Štrukturálne zníženie (kategória 1: zložky pre nízke a veľmi nízke mzdy)0,1400 × (11 687,74 € − S) + 0,1600 × (9 738,14 € − S) štvrťročne, S = štvrťročná mzda za plný úväzok; × podiel pracovného časuOficiálny zdroj DmfA 2026/3: structural reduction (from Q3 2026) | 0,1400 × (11 687,74 € − S) + 0,1600 × (9 738,14 € − S) štvrťročne, S = štvrťročná mzda za plný úväzok; × podiel pracovného času | − 224,80 € |
| Celková cena práce | 3 323 € |
Kam ide 3 323 € zamestnávateľa
Konečná ročná povinnosť; zrážka zamestnávateľa (príloha III) sa líši a vyrovná sa pri vyrubení dane.
Nezahrnuté: Vyšší strop manželského kvocientu (12 790 €), ak majú obaja manželia 66 rokov alebo viac; Dvojitá dovolenková mzda (92 % mesačnej mzdy), 13. plat a ich osobitné zrážky: zahrňte ich do hrubej mzdy; Zrážka zo mzdy (kľúčový vzorec prílohy III): výsledok je konečná ročná povinnosť; Pravidlá pre robotníkov (základ 108 %, dovolenkový fond, vyšší pracovný bonus); Regionálne zníženia dane a obecné prirážky (zadajte sadzbu svojej obce); Príspevky do odvetvových fondov pre prípad zatvorenia podnikov, poistné úrazového poistenia a osobitný príspevok na zmierňovanie rastu miezd z „centového indexu“ na rok 2026; Osobitný daňový režim pre prichádzajúcich daňovníkov (BBIB/RSICI) a nepeňažné plnenia (stravné poukážky, služobné auto).
Výpočet podľa všeobecných pravidiel, nie individuálne daňové poradenstvo.
Belgicko: mzdy v roku 2026 v skratke
- Mena
- EUR
- Počet výplat mzdy za rok
- 12
- Zákonná minimálna mzda (plný úväzok, mesačne)
- 2 234 €
- Najvyššia nominálna sadzba dane z príjmu
- 50 % nad 51 070 € (+ obecná prirážka)
- Zložitosť výpočtu
- Vysoká
Otázky, ktoré menia výsledok
- Domácnosť
- Vyživované deti
- Obecná prirážka vašej obce (% dane z príjmu)
- Pracovný čas (% plného úväzku)
- Vyživované deti so zdravotným postihnutím (počítajú sa dvojnásobne)
- Deti do 3 rokov bez uplatnených nákladov na starostlivosť
- Iné vyživované osoby (nie deti)
- Máte uznané zdravotné postihnutie (66 %+)
- Zamestnávateľ má 10 alebo viac pracovníkov
Často kladené otázky
Belgicko: koľko je 2 800 € v hrubom mesačne po zdanení?
Slobodný zamestnanec bez detí s hrubou mzdou 2 800 € mesačne (Belgicko) dostane podľa pravidiel na rok 2026 približne 2 240 € v čistom: 216 € pripadá na sociálne odvody zamestnanca a 344 € na daň z príjmu. Zamestnávateľ k tomu zaplatí 523 €, takže celková cena práce je 3 323 €.
Belgicko: koľko zamestnanec stojí zamestnávateľa?
Pri hrubej mzde 2 800 € mesačne zaplatí zamestnávateľ na odvodoch 523 €, teda 18,68 % hrubej mzdy, spolu teda 3 323 €.
Belgicko: aká hrubá mzda dáva 2 000 € v čistom?
Na 2 000 € v čistom mesačne potrebuje slobodný zamestnanec približne 2 029 € v hrubom, čo zamestnávateľa stojí 2 212 €.
Sú tieto údaje presné?
Vychádzajú zo všeobecných pravidiel na rok 2026 (Belgicko) a každá zákonná sadzba aj jej zdroj sú uvedené riadok po riadku. Osobné okolnosti, kolektívne zmluvy a sadzby špecifické pre zamestnávateľa môžu výsledok zmeniť, preto ich berte ako starostlivý odhad, nie individuálne daňové poradenstvo.