Minimální mzda 2026
Minimální mzda 2026 – Estonsko
Estonsko: zákonná minimální mzda činí 946 € hrubého měsíčně. Svobodný zaměstnanec bez dětí dostane 865,32 € čistého; zaměstnavatele stojí celkem 1 265,75 €.
Minimální mzda 2026 – Estonsko
Minimální mzda, hrubá
946 €měsíčněČistá mzda
865,32 €91,47 % · měsíčněCena práce pro zaměstnavatele
1 265,75 €měsíčně11 352 € ročně
Platí od 1. 4. 2026; předtím 886 €.
Kam jde minimální mzda
- Hrubá mzda
- 946 €
- Odvody zaměstnance
- − 34,06 € · 3,60 %
- Daň z příjmů
- − 46,63 € · 4,93 %
- Čistá mzda
- 865,32 € · 91,47 %
- Odvody zaměstnavatele
- + 319,75 € · 33,80 %
- Celková cena práce
- 1 265,75 €
Minimální mzda ve všech 27 zemích EU Estonsko: spočítejte si jakoukoli jinou mzdu
Často kladené otázky
Estonsko: jaká je minimální mzda v roce 2026?
946 € hrubého měsíčně, tedy 11 352 € ročně, při plném úvazku.
Estonsko: kolik činí minimální mzda po zdanění?
Svobodný zaměstnanec bez dětí dostane 865,32 € čistého měsíčně: strhává se 34,06 € na odvodech zaměstnance a 46,63 € na dani z příjmů.
Estonsko: kolik stojí zaměstnavatele zaměstnanec s minimální mzdou?
1 265,75 € měsíčně: hrubá mzda plus 319,75 € na odvodech zaměstnavatele.
Mzdová kalkulačka pro EU s uvedenými zdroji
Výpočet čisté mzdy Estonsko 2026
Hrubá, čistá nebo celková cena práce?
Zadejte kteroukoli ze tří částek a zbylé dvě doplníme – pro všech 27 členských států podle pravidel každé země pro rok 2026. Každý řádek uvádí zákonnou sazbu, zdroj a míru ověření.
Zdarma · Bez účtu · Pravidla datována pro každou zemi
Estonsko, měsíčně
Z každých 100 hrubé mzdy
Z dalších 100 hrubého se k zaměstnanci dostane 75,18. Nejvyšší nominální sazba daně z příjmů (Estonsko): Rovná 22 %. Mezní a efektivní sazby se od ní liší.
| Položka | Zákonná sazba | Částka |
|---|---|---|
| Hrubá mzda | 946 € | |
| Pojistné na pojištění v nezaměstnanosti1.6%Oficiální zdroj Tax rates | 1.6% | − 15,14 € |
| Fondový důchod (II. pilíř)2%Oficiální zdroj Tax rates | 2% | − 18,92 € |
| Daň z příjmů z hrubé mzdy po odečtení pojistného v nezaměstnanosti a II. pilíře22%Oficiální zdroj Tax rates · Income tax and basic exemption | 22% | − 200,63 € |
| Základní nezdanitelná částka700 € měsíčněOficiální zdroj Tax rates · Significant tax changes in Estonia from 2026 | 700 € měsíčně | + 154,00 € |
| Čistá mzda | 91,47 % hrubé mzdy | 865 € |
| Sociální daň33%Oficiální zdroj Social tax | 33% | + 312,18 € |
| Pojistné na pojištění v nezaměstnanosti (zaměstnavatel)0.8%Oficiální zdroj Tax rates | 0.8% | + 7,57 € |
| Celková cena práce | 1 266 € |
Kam jde 1 266 € zaměstnavatele
Nezahrnuto: Odpočty v ročním přiznání (úroky z úvěru na bydlení, náklady na vzdělávání, dary); Situace se sníženou sociální daní (sazba 13 %, příjemci příspěvku na pracovní schopnost).
Výpočet podle obecných pravidel, nikoli individuální daňové poradenství.
Estonsko: mzdy v roce 2026 v kostce
- Měna
- EUR
- Počet výplat mzdy za rok
- 12
- Zákonná minimální mzda (plný úvazek, měsíčně)
- 946 €
- Nejvyšší nominální sazba daně z příjmů
- Rovná 22 %
- Složitost výpočtu
- Nízká
Otázky, které mění výsledek
- Příspěvek na fondový důchod (II. pilíř)
- Dosažený důchodový věk
- Základní nezdanitelná částka uplatněná u tohoto zaměstnavatele
- Zaměstnavatel musí zaplatit alespoň minimální sociální daň
Často kladené otázky
Estonsko: kolik je 3 000 € hrubého měsíčně po zdanění?
Svobodný zaměstnanec bez dětí s hrubou mzdou 3 000 € měsíčně (Estonsko) dostane podle pravidel pro rok 2026 přibližně 2 410 € čistého: 108 € připadá na sociální odvody zaměstnance a 482 € na daň z příjmů. Zaměstnavatel k tomu zaplatí 1 014 €, takže celková cena práce je 4 014 €.
Estonsko: kolik zaměstnanec stojí zaměstnavatele?
Při hrubé mzdě 3 000 € měsíčně zaplatí zaměstnavatel na odvodech 1 014 €, tedy 33,80 % hrubé mzdy, celkem tedy 4 014 €.
Estonsko: jaká hrubá mzda dává 2 000 € čistého?
Pro 2 000 € čistého měsíčně potřebuje svobodný zaměstnanec přibližně 2 455 € hrubého, což zaměstnavatele stojí 3 285 €.
Jsou tyto údaje přesné?
Vycházejí z obecných pravidel pro rok 2026 (Estonsko) a každá zákonná sazba i její zdroj jsou uvedeny řádek po řádku. Osobní okolnosti, kolektivní smlouvy a sazby specifické pro zaměstnavatele mohou výsledek změnit, proto je berte jako pečlivý odhad, nikoli individuální daňové poradenství.