Slovakiet: 2.800 € brutto → 2.022 € netto
Efter reglerne for 2026 får en enlig medarbejder uden børn, der tjener 2.800 € brutto om måneden i Slovakiet, 2.022 € udbetalt. Arbejdsgiverens samlede omkostning er 3.814 €.
En lønberegner for EU med kildeangivelser
Lønberegner Slovakiet 2026
Brutto, netto eller den samlede omkostning?
Indtast én af de tre, så udfylder vi de to andre – for alle 27 medlemslande efter hvert lands regler for 2026. Hver linje angiver den lovbestemte sats, kilden og hvor grundigt den er kontrolleret.
Gratis · Ingen konto · Regler dateret for hvert land
Slovakiet, pr. måned
Af hver 100 i bruttoløn
Af de næste 100 i bruttoløn går 63,92 til medarbejderen. Nominel topskattesats i Slovakiet: 35% over 75.010,32 €. Marginale og effektive satser afviger fra den.
| Post | Lovbestemt sats | Beløb |
|---|---|---|
| Bruttoløn | 2.800 € | |
| Sygeforsikring1.4%Sekundær kilde Odvody zamestnanca a zamestnávateľa od 1.1.2026 | 1.4% | − 39,20 € |
| Alderdomsforsikring4%Sekundær kilde Odvody zamestnanca a zamestnávateľa od 1.1.2026 | 4% | − 112,00 € |
| Invaliditetsforsikring3%Sekundær kilde Odvody zamestnanca a zamestnávateľa od 1.1.2026 | 3% | − 84,00 € |
| Arbejdsløshedsforsikring1%Sekundær kilde Odvody zamestnanca a zamestnávateľa od 1.1.2026 | 1% | − 28,00 € |
| Sygeforsikring, sats 2026–20275%Sekundær kilde Odvody zamestnanca a zamestnávateľa od 1.1.2026 · Konsolidačný balíček 2026: schválené zmeny | 5% | − 140,00 € |
| Indkomstskat af (brutto − bidrag)19% op til 43.983,32 €; 25% op til 60.349,21 €; 30% op til 75.010,32 €; 35% deroverOfficiel kilde Výpočet preddavkov na daň – sadzba dane · Tax alert: Konsolidácia 2026 | 19% op til 43.983,32 €; 25% op til 60.349,21 €; 30% op til 75.010,32 €; 35% derover | − 455,39 € |
| Personfradrag (NČZD)14.661,11 € − en tredjedel af skattegrundlagetOfficiel kilde Nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka za rok 2026 | 14.661,11 € − en tredjedel af skattegrundlaget | + 80,34 € |
| Nettoløn | 72,21 % af bruttolønnen | 2.022 € |
| Sygeforsikring, arbejdsgiver1.4%Sekundær kilde Odvody zamestnanca a zamestnávateľa od 1.1.2026 | 1.4% | + 39,20 € |
| Alderdomsforsikring (inkl. andel til søjle II), arbejdsgiver14%Sekundær kilde Odvody zamestnanca a zamestnávateľa od 1.1.2026 | 14% | + 392,00 € |
| Invaliditetsforsikring, arbejdsgiver3%Sekundær kilde Odvody zamestnanca a zamestnávateľa od 1.1.2026 | 3% | + 84,00 € |
| Arbejdsløshedsforsikring, arbejdsgiver0.5%Sekundær kilde Odvody zamestnanca a zamestnávateľa od 1.1.2026 | 0.5% | + 14,00 € |
| Støtte ved arbejdsfordeling, arbejdsgiver0.5%Sekundær kilde Odvody zamestnanca a zamestnávateľa od 1.1.2026 | 0.5% | + 14,00 € |
| Garantiforsikring, arbejdsgiver0.25%Sekundær kilde Odvody zamestnanca a zamestnávateľa od 1.1.2026 | 0.25% | + 7,00 € |
| Solidaritetsreservefond, arbejdsgiver4.75%Sekundær kilde Odvody zamestnanca a zamestnávateľa od 1.1.2026 | 4.75% | + 133,00 € |
| Ulykkesforsikring (intet loft)0.8%Sekundær kilde Odvody zamestnanca a zamestnávateľa od 1.1.2026 | 0.8% | + 22,40 € |
| Sygeforsikring, arbejdsgiver, sats 2026–202711%Sekundær kilde Odvody zamestnanca a zamestnávateľa od 1.1.2026 · Konsolidačný balíček 2026: schválené zmeny | 11% | + 308,00 € |
| Lønomkostning | 3.814 € |
Hvor arbejdsgiverens 3.814 € går hen
Ikke medregnet: Ægtefællefradrag (NČZD na manželku): op til 5.455,30 € om året for en ægtefælle i husstanden, der passer et barn, modtager plejeydelse, er tilmeldt som jobsøgende eller har et handicap; Pensionister (intet NČZD for modtagere af alderspension) og deres bidragsfritagelser; Fradrag i sundhedsbidraget for månedsindkomst op til 570 € samt det minimale sundhedsbidrag ved meget lav løn; Fordeling til søjle II (ændrer ikke nettolønnen).
En beregning efter de generelle regler, ikke individuel skatterådgivning.
Løn i Slovakiet i 2026 i overblik
- Valuta
- EUR
- Lønudbetalinger om året
- 12
- Lovbestemt mindsteløn (fuldtid, månedlig)
- 915 €
- Nominel topskattesats
- 35% over 75.010,32 €
- Beregningens kompleksitet
- Middel
Spørgsmål, der ændrer resultatet
- Forsørgede børn
- Børn på 15–17 år (bonus 50 € i stedet for 100 € om måneden)
- Hovedarbejdsgiver (personfradraget, NČZD, anvendes her)
- Medarbejder med handicap (halverede satser for sundhedsbidrag)
Ofte stillede spørgsmål
Hvor meget er 2.800 € brutto om måneden i Slovakiet efter skat?
En enlig medarbejder uden børn, der tjener 2.800 € brutto om måneden i Slovakiet, får omkring 2.022 € udbetalt netto efter reglerne for 2026: 403 € går til medarbejderens sociale bidrag og 375 € til indkomstskat. Arbejdsgiveren betaler 1.014 € oveni, så den samlede lønomkostning er 3.814 €.
Hvad koster en medarbejder en arbejdsgiver i Slovakiet?
Ved en bruttoløn på 2.800 € om måneden betaler arbejdsgiveren 1.014 € i bidrag, 36,20 % af bruttolønnen, for en samlet omkostning på 3.814 €.
Hvilken bruttoløn giver 2.000 € netto i Slovakiet?
For 2.000 € netto om måneden skal en enlig medarbejder have omkring 2.766 € brutto, hvilket koster arbejdsgiveren 3.767 €.
Er disse tal præcise?
De følger de generelle regler for 2026 i Slovakiet, med hver lovbestemt sats og dens kilde vist linje for linje. Personlige forhold, overenskomster og arbejdsgiverspecifikke satser kan ændre resultatet, så betragt dem som et omhyggeligt skøn, ikke individuel skatterådgivning.