EUPayConcierge
MT

l-Irlanda: €8,000 gross → €5,209 nett

Skont ir-regoli tal-2026, impjegat single mingħajr tfal li jaqla' €8,000 gross fix-xahar (l-Irlanda) idaħħal €5,209. L-ispiża totali tal-persuna li timpjega hija €8,912.

Kalkolatur tal-pagi għall-UE b'sorsi ċċitati

Kalkulatur tal-paga l-Irlanda 2026
Gross, nett jew l-ispiża totali?

Daħħal kwalunkwe wieħed mit-tlieta u aħna nimlew it-tnejn l-oħra, għas-27 Stat Membru kollha, skont ir-regoli tal-2026 ta' kull pajjiż. Kull linja turi r-rata legali tagħha, is-sors tagħha u kemm ġiet ivverifikata.

B'xejn · Mingħajr kont · Regoli datati għal kull pajjiż

Daħħal kwalunkwe wieħed mit-tlieta

€
€
€

Il-paga gross flimkien mal-kontribuzzjonijiet tal-persuna li timpjega

EUR · Fix-xahar

Unità domestika

L-awto-reġistrazzjoni tapplika mill-età ta' 23 sa 60 sena.

Kreditu ta' 20% tal-kera mħallsa, sa €1,000 (€2,000 għal koppja).

Irreġistrat fl-awto-reġistrazzjoni MyFutureFund (l-ebda pensjoni oħra fuq il-post tax-xogħol)

Tapplika mill-1 ta' Jannar 2026 għal impjegati ta' bejn 23 u 60 sena li jaqilgħu €20,000+ mingħajr pensjoni permezz tal-paga; tista' toħroġ wara 6 xhur.

Għadhom mhumiex inklużi: Rati mnaqqsa tal-USC għal min għandu karta medika u persuni ta' 70+ sena; Limiti ta' eżenzjoni mit-taxxa fuq id-dħul relatati mal-età u kreditu tal-età (65+); Krediti oħra tat-taxxa (persuna li tieħu ħsieb fid-dar, wild inkapaċitat, spejjeż mediċi, qarib dipendenti); Programm ta' Ħelsien għal Persuni Assenjati Speċjali (SARP) u Tnaqqis għall-Qligħ Barrani.

l-Irlanda, fix-xahar

Sorsi uffiċjaliRegoli vverifikati: 13 ta’ Ott, 2026

Minn kull 100 tal-paga gross

65.12Paga netta
30.53Taxxa fuq id-dħul
4.35Kontribuzzjonijiet tal-impjegat
+11.40Kontribuzzjonijiet tal-impjegatur, fuq il-paga gross

Mill-100 li jmiss tal-paga gross, 47.65 jaslu għand l-impjegat. L-ogħla rata nominali tat-taxxa fuq id-dħul (l-Irlanda): 40% 'il fuq minn €44,000 (single), flimkien mal-USC sa 8%. Ir-rati marġinali u effettivi huma differenti minnha.

Linji tal-kalkolu, fix-xahar
LinjaRata legaliAmmont
Paga gross€8,000
PRSI Klassi A, impjegat (fuq il-paga kollha)4.35%Sors uffiċjali PRSI Class A rates (to 30 Sep 2026 and from 1 Oct 2026) · PRSI rate changes effective 1 October 20264.35%− €348.00
Taxxa fuq id-dħul20% sa €44,000, 40% 'il fuq minn hekkSors uffiċjali Tax rates, bands and reliefs20% sa €44,000, 40% 'il fuq minn hekk− €2,466.67
Krediti tat-taxxa (personali, tal-impjegat), mhux rimborżabbli€2,000 + €2,000Sors uffiċjali Tax rates, bands and reliefs€2,000 + €2,000+ €333.33
Imposta Soċjali Universali (USC)0.5% sa €12,012, 2% sa €28,700, 3% sa €70,044, 8% 'il fuq minn hekkSors uffiċjali USC standard rates and thresholds · Universal Social Charge: total income over €13,0000.5% sa €12,012, 2% sa €28,700, 3% sa €70,044, 8% 'il fuq minn hekk− €309.22
Paga netta65.12% tal-gross€5,209
PRSI, persuna li timpjega (paga fil-ġimgħa 'l fuq minn €552)11.4%Sors uffiċjali PRSI Class A rates (to 30 Sep 2026 and from 1 Oct 2026) · PRSI rate changes effective 1 October 202611.4%+ €912.00
Spiża totali tal-persuna li timpjega€8,912

Fejn imorru €8,912 tal-persuna li timpjega

Spiża tal-persuna li timpjega €8,912Kontribuzzjonijiet tal-persuna li timpjega €912 · 11.40% tal-paga grossPaga gross €8,000Kontribuzzjonijiet tal-impjegat €348 · 4.35% tal-paga grossTaxxa fuq id-dħul €2,443 · 30.53% tal-paga grossPaga netta €5,209 · 65.12% tal-paga gross

Il-limiti tal-PRSI huma applikati fuq il-paga ekwivalenti fil-ġimgħa (annwali ÷ 52).

Il-paga minima murija bħala €14.15 fis-siegħa × 39 siegħa fil-ġimgħa.

Mhux inkluż: Rati mnaqqsa tal-USC għal min għandu karta medika u persuni ta' 70+ sena; Limiti ta' eżenzjoni mit-taxxa fuq id-dħul relatati mal-età u kreditu tal-età (65+); Krediti oħra tat-taxxa (persuna li tieħu ħsieb fid-dar, wild inkapaċitat, spejjeż mediċi, qarib dipendenti); Programm ta' Ħelsien għal Persuni Assenjati Speċjali (SARP) u Tnaqqis għall-Qligħ Barrani.

Kalkolu skont ir-regoli ġenerali, mhux parir individwali dwar it-taxxa.

l-Irlanda: il-pagi fl-2026 f'daqqa t'għajn

Munita
EUR
Ħlasijiet tas-salarju fis-sena
12
Paga minima statutorja (full-time, fix-xahar)
€2,391
L-ogħla rata nominali tat-taxxa fuq id-dħul
40% 'il fuq minn €44,000 (single), flimkien mal-USC sa 8%
Kumplessità tal-kalkolu
Medja

Mistoqsijiet li jbiddlu r-riżultat

  • Unità domestika
  • Tfal dipendenti
  • L-età tiegħek
  • Id-dħul gross annwali tal-konjuġi jew tal-partner ċivili tiegħek (€)
  • Il-kera li tħallas fis-sena għad-dar tiegħek (€), għall-Kreditu tat-Taxxa fuq il-Kera
  • Irreġistrat fl-awto-reġistrazzjoni MyFutureFund (l-ebda pensjoni oħra fuq il-post tax-xogħol)

Mistoqsijiet frekwenti

l-Irlanda: kemm jibqa' minn €8,000 gross fix-xahar wara t-taxxa?

Impjegat single mingħajr tfal li jaqla' €8,000 gross fix-xahar (l-Irlanda) idaħħal madwar €5,209 nett skont ir-regoli tal-2026: €348 imorru għall-kontribuzzjonijiet soċjali tal-impjegat u €2,443 għat-taxxa fuq id-dħul. Il-persuna li timpjega tħallas €912 żejda, għalhekk l-ispiża totali tal-persuna li timpjega hija €8,912.

l-Irlanda: kemm jiswa impjegat lill-persuna li timpjega?

Fuq salarju gross ta' €8,000 fix-xahar, il-persuna li timpjega tħallas €912 f'kontribuzzjonijiet, 11.40% tal-gross, għal spiża totali ta' €8,912.

l-Irlanda: liema salarju gross jagħti €2,000 nett?

Għal €2,000 nett fix-xahar, impjegat single jeħtieġ madwar €2,243 gross, li jiswew lill-persuna li timpjega €2,448.

Dawn iċ-ċifri huma eżatti?

Isegwu r-regoli ġenerali tal-2026 (l-Irlanda), b'kull rata legali u s-sors tagħha murija linja b'linja. Iċ-ċirkostanzi personali, il-ftehimiet kollettivi u r-rati speċifiċi tal-persuna li timpjega jistgħu jbiddlu r-riżultat, għalhekk qishom bħala stima bir-reqqa, mhux parir individwali dwar it-taxxa.