Slovakia: 10 000 € brutto → 6 348 € netto
Vuoden 2026 sääntöjen mukaan (Slovakia) yksin asuva lapseton työntekijä, jonka bruttopalkka on 10 000 € kuukaudessa, saa käteen 6 348 €. Työnantajan kokonaiskustannus on 13 620 €.
Lähteisiin perustuva palkkalaskuri EU:lle
Palkkalaskuri Slovakia 2026
Brutto, netto vai kokonaiskustannus?
Syötä mikä tahansa kolmesta, niin täytämme kaksi muuta kaikille 27 jäsenvaltiolle kunkin maan vuoden 2026 sääntöjen mukaan. Jokainen rivi kertoo lakisääteisen prosenttinsa, lähteensä ja sen, miten pitkälle se on tarkistettu.
Maksuton · Ei tiliä · Säännöt päivätty maittain
Slovakia, kuukaudessa
Jokaisesta 100:sta bruttopalkasta
Seuraavasta 100:sta bruttona työntekijälle jää 55,64. Ylin tuloveroprosentti (Slovakia): 35 % yli 75 010,32 €. Marginaali- ja efektiiviset veroasteet poikkeavat siitä.
| Rivi | Lakisääteinen prosentti | Määrä |
|---|---|---|
| Bruttopalkka | 10 000 € | |
| Sairausvakuutus1.4%Toissijainen lähde Odvody zamestnanca a zamestnávateľa od 1.1.2026 | 1.4% | − 140,00 € |
| Vanhuusvakuutus4%Toissijainen lähde Odvody zamestnanca a zamestnávateľa od 1.1.2026 | 4% | − 400,00 € |
| Työkyvyttömyysvakuutus3%Toissijainen lähde Odvody zamestnanca a zamestnávateľa od 1.1.2026 | 3% | − 300,00 € |
| Työttömyysvakuutus1%Toissijainen lähde Odvody zamestnanca a zamestnávateľa od 1.1.2026 | 1% | − 100,00 € |
| Sairausvakuutus, vuosien 2026–2027 prosentti5%Toissijainen lähde Odvody zamestnanca a zamestnávateľa od 1.1.2026 · Konsolidačný balíček 2026: schválené zmeny | 5% | − 500,00 € |
| Tulovero (brutto − maksut) -määrästä19 % 43 983,32 € asti; 25 % 60 349,21 € asti; 30 % 75 010,32 € asti; 35 % sen yliVirallinen lähde Výpočet preddavkov na daň – sadzba dane · Tax alert: Konsolidácia 2026 | 19 % 43 983,32 € asti; 25 % 60 349,21 € asti; 30 % 75 010,32 € asti; 35 % sen yli | − 2 212,09 € |
| Nettopalkka | 63,48 % bruttopalkasta | 6 348 € |
| Sairausvakuutus, työnantaja1.4%Toissijainen lähde Odvody zamestnanca a zamestnávateľa od 1.1.2026 | 1.4% | + 140,00 € |
| Vanhuusvakuutus (sis. II pilarin osuuden), työnantaja14%Toissijainen lähde Odvody zamestnanca a zamestnávateľa od 1.1.2026 | 14% | + 1 400,00 € |
| Työkyvyttömyysvakuutus, työnantaja3%Toissijainen lähde Odvody zamestnanca a zamestnávateľa od 1.1.2026 | 3% | + 300,00 € |
| Työttömyysvakuutus, työnantaja0.5%Toissijainen lähde Odvody zamestnanca a zamestnávateľa od 1.1.2026 | 0.5% | + 50,00 € |
| Lyhennetyn työajan tuki, työnantaja0.5%Toissijainen lähde Odvody zamestnanca a zamestnávateľa od 1.1.2026 | 0.5% | + 50,00 € |
| Takuuvakuutus, työnantaja0.25%Toissijainen lähde Odvody zamestnanca a zamestnávateľa od 1.1.2026 | 0.25% | + 25,00 € |
| Solidaarisuusvararahasto, työnantaja4.75%Toissijainen lähde Odvody zamestnanca a zamestnávateľa od 1.1.2026 | 4.75% | + 475,00 € |
| Tapaturmavakuutus (ei kattoa)0.8%Toissijainen lähde Odvody zamestnanca a zamestnávateľa od 1.1.2026 | 0.8% | + 80,00 € |
| Sairausvakuutus, työnantaja, vuosien 2026–2027 prosentti11%Toissijainen lähde Odvody zamestnanca a zamestnávateľa od 1.1.2026 · Konsolidačný balíček 2026: schválené zmeny | 11% | + 1 100,00 € |
| Työnantajan kokonaiskustannus | 13 620 € |
Mihin työnantajan 13 620 € menee
Ei sisälly: Puolisovähennys (NČZD na manželku): enintään 5 455,30 € vuodessa samassa taloudessa asuvasta puolisosta, joka hoitaa lasta, saa hoitotukea, on rekisteröity työnhakija tai on vammainen; Eläkeläiset (ei NČZD-vähennystä vanhuuseläkkeen saajille) ja heidän maksuvapautuksensa; Sairausvakuutusmaksun huojennus kuukausituloille 570 € asti sekä vähimmäissairausvakuutusmaksu hyvin pienillä palkoilla; II pilarin eläkkeen jako (ei muuta nettopalkkaa).
Laskelma yleisten sääntöjen mukaan, ei henkilökohtaista veroneuvontaa.
Palkanlaskenta 2026 lyhyesti: Slovakia
- Valuutta
- EUR
- Palkanmaksuja vuodessa
- 12
- Lakisääteinen vähimmäispalkka (kokoaikainen, kuukausi)
- 915 €
- Ylin tuloveroprosentti
- 35 % yli 75 010,32 €
- Laskennan monimutkaisuus
- Keskitaso
Tulokseen vaikuttavat kysymykset
- Huollettavat lapset
- 15–17-vuotiaat lapset (bonus 50 € 100 €:n sijaan kuukaudessa)
- Päätyönantaja (henkilökohtainen vähennys, NČZD, haetaan täältä)
- Vammainen työntekijä (puolitetut sairausvakuutusmaksut)
Usein kysytyt kysymykset
Slovakia: paljonko 10 000 € bruttona kuukaudessa on verojen jälkeen?
Yksin asuva lapseton työntekijä, jonka bruttopalkka on 10 000 € kuukaudessa, saa vuoden 2026 sääntöjen mukaan (Slovakia) käteen noin 6 348 € nettona: 1 440 € menee työntekijän sosiaalimaksuihin ja 2 212 € tuloveroon. Työnantaja maksaa lisäksi 3 620 €, joten työnantajan kokonaiskustannus on 13 620 €.
Slovakia: paljonko työntekijä maksaa työnantajalle?
Kun bruttopalkka on 10 000 € kuukaudessa, työnantaja maksaa työnantajamaksuja 3 620 € eli 36,20 % bruttopalkasta, joten kokonaiskustannus on 13 620 €.
Slovakia: mikä bruttopalkka tuottaa 2 000 € nettona?
Saadakseen 2 000 € nettona kuukaudessa yksin asuva työntekijä tarvitsee noin 2 766 € bruttona, mikä maksaa työnantajalle 3 767 €.
Ovatko luvut tarkkoja?
Ne noudattavat yleisiä vuoden 2026 sääntöjä (Slovakia), ja jokainen lakisääteinen prosentti ja sen lähde näytetään rivi riviltä. Henkilökohtaiset olosuhteet, työehtosopimukset ja työnantajakohtaiset prosentit voivat muuttaa tulosta, joten pidä niitä huolellisena arviona, ei henkilökohtaisena veroneuvontana.