EUPayConcierge
FI

Slovakia: 2 200 € brutto → 1 620 € netto

Vuoden 2026 sääntöjen mukaan (Slovakia) yksin asuva lapseton työntekijä, jonka bruttopalkka on 2 200 € kuukaudessa, saa käteen 1 620 €. Työnantajan kokonaiskustannus on 2 996 €.

Lähteisiin perustuva palkkalaskuri EU:lle

Palkkalaskuri Slovakia 2026
Brutto, netto vai kokonaiskustannus?

Syötä mikä tahansa kolmesta, niin täytämme kaksi muuta kaikille 27 jäsenvaltiolle kunkin maan vuoden 2026 sääntöjen mukaan. Jokainen rivi kertoo lakisääteisen prosenttinsa, lähteensä ja sen, miten pitkälle se on tarkistettu.

Maksuton · Ei tiliä · Säännöt päivätty maittain

Syötä mikä tahansa kolmesta

€
€
€

Bruttopalkka ja työnantajan omat maksut

EUR · Kuukaudessa

Päätyönantaja (henkilökohtainen vähennys, NČZD, haetaan täältä)

Vastaa ei, jos kyseessä on sivutyö ja toinen työnantaja soveltaa jo vähennystä.

Vammainen työntekijä (puolitetut sairausvakuutusmaksut)

Ei vielä mukana: Puolisovähennys (NČZD na manželku): enintään 5 455,30 € vuodessa samassa taloudessa asuvasta puolisosta, joka hoitaa lasta, saa hoitotukea, on rekisteröity työnhakija tai on vammainen; Eläkeläiset (ei NČZD-vähennystä vanhuuseläkkeen saajille) ja heidän maksuvapautuksensa; Sairausvakuutusmaksun huojennus kuukausituloille 570 € asti sekä vähimmäissairausvakuutusmaksu hyvin pienillä palkoilla; II pilarin eläkkeen jako (ei muuta nettopalkkaa).

Slovakia, kuukaudessa

Viralliset ja toissijaiset lähteetSäännöt tarkistettu 13.10.2026

Jokaisesta 100:sta bruttopalkasta

73,63Nettopalkka
11,97Tulovero
14,40Työntekijän maksut
+36,20Työnantajamaksut, bruttopalkan päälle

Seuraavasta 100:sta bruttona työntekijälle jää 69,34. Ylin tuloveroprosentti (Slovakia): 35 % yli 75 010,32 €. Marginaali- ja efektiiviset veroasteet poikkeavat siitä.

Laskelman rivit, kuukaudessa
RiviLakisääteinen prosenttiMäärä
Bruttopalkka2 200 €
Sairausvakuutus1.4%Toissijainen lähde Odvody zamestnanca a zamestnávateľa od 1.1.20261.4%− 30,80 €
Vanhuusvakuutus4%Toissijainen lähde Odvody zamestnanca a zamestnávateľa od 1.1.20264%− 88,00 €
Työkyvyttömyysvakuutus3%Toissijainen lähde Odvody zamestnanca a zamestnávateľa od 1.1.20263%− 66,00 €
Työttömyysvakuutus1%Toissijainen lähde Odvody zamestnanca a zamestnávateľa od 1.1.20261%− 22,00 €
Sairausvakuutus, vuosien 2026–2027 prosentti5%Toissijainen lähde Odvody zamestnanca a zamestnávateľa od 1.1.2026 · Konsolidačný balíček 2026: schválené zmeny5%− 110,00 €
Tulovero (brutto − maksut) -määrästä19 % 43 983,32 € asti; 25 % 60 349,21 € asti; 30 % 75 010,32 € asti; 35 % sen yliVirallinen lähde Výpočet preddavkov na daň – sadzba dane · Tax alert: Konsolidácia 202619 % 43 983,32 € asti; 25 % 60 349,21 € asti; 30 % 75 010,32 € asti; 35 % sen yli− 357,81 €
Henkilökohtainen vähennys (NČZD)5 966,73 € vuodessa (21 × toimeentulominimi)Virallinen lähde Nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka za rok 20265 966,73 € vuodessa (21 × toimeentulominimi)+ 94,47 €
Nettopalkka73,63 % bruttopalkasta1 620 €
Sairausvakuutus, työnantaja1.4%Toissijainen lähde Odvody zamestnanca a zamestnávateľa od 1.1.20261.4%+ 30,80 €
Vanhuusvakuutus (sis. II pilarin osuuden), työnantaja14%Toissijainen lähde Odvody zamestnanca a zamestnávateľa od 1.1.202614%+ 308,00 €
Työkyvyttömyysvakuutus, työnantaja3%Toissijainen lähde Odvody zamestnanca a zamestnávateľa od 1.1.20263%+ 66,00 €
Työttömyysvakuutus, työnantaja0.5%Toissijainen lähde Odvody zamestnanca a zamestnávateľa od 1.1.20260.5%+ 11,00 €
Lyhennetyn työajan tuki, työnantaja0.5%Toissijainen lähde Odvody zamestnanca a zamestnávateľa od 1.1.20260.5%+ 11,00 €
Takuuvakuutus, työnantaja0.25%Toissijainen lähde Odvody zamestnanca a zamestnávateľa od 1.1.20260.25%+ 5,50 €
Solidaarisuusvararahasto, työnantaja4.75%Toissijainen lähde Odvody zamestnanca a zamestnávateľa od 1.1.20264.75%+ 104,50 €
Tapaturmavakuutus (ei kattoa)0.8%Toissijainen lähde Odvody zamestnanca a zamestnávateľa od 1.1.20260.8%+ 17,60 €
Sairausvakuutus, työnantaja, vuosien 2026–2027 prosentti11%Toissijainen lähde Odvody zamestnanca a zamestnávateľa od 1.1.2026 · Konsolidačný balíček 2026: schválené zmeny11%+ 242,00 €
Työnantajan kokonaiskustannus2 996 €

Mihin työnantajan 2 996 € menee

Työnantajan kokonaiskustannus 2 996 €Työnantajamaksut 796 € · 36,20 % bruttopalkastaBruttopalkka 2 200 €Työntekijän maksut 317 € · 14,40 % bruttopalkastaTulovero 263 € · 11,97 % bruttopalkastaNettopalkka 1 620 € · 73,63 % bruttopalkasta

Ei sisälly: Puolisovähennys (NČZD na manželku): enintään 5 455,30 € vuodessa samassa taloudessa asuvasta puolisosta, joka hoitaa lasta, saa hoitotukea, on rekisteröity työnhakija tai on vammainen; Eläkeläiset (ei NČZD-vähennystä vanhuuseläkkeen saajille) ja heidän maksuvapautuksensa; Sairausvakuutusmaksun huojennus kuukausituloille 570 € asti sekä vähimmäissairausvakuutusmaksu hyvin pienillä palkoilla; II pilarin eläkkeen jako (ei muuta nettopalkkaa).

Laskelma yleisten sääntöjen mukaan, ei henkilökohtaista veroneuvontaa.

Palkanlaskenta 2026 lyhyesti: Slovakia

Valuutta
EUR
Palkanmaksuja vuodessa
12
Lakisääteinen vähimmäispalkka (kokoaikainen, kuukausi)
915 €
Ylin tuloveroprosentti
35 % yli 75 010,32 €
Laskennan monimutkaisuus
Keskitaso

Tulokseen vaikuttavat kysymykset

  • Huollettavat lapset
  • 15–17-vuotiaat lapset (bonus 50 € 100 €:n sijaan kuukaudessa)
  • Päätyönantaja (henkilökohtainen vähennys, NČZD, haetaan täältä)
  • Vammainen työntekijä (puolitetut sairausvakuutusmaksut)

Usein kysytyt kysymykset

Slovakia: paljonko 2 200 € bruttona kuukaudessa on verojen jälkeen?

Yksin asuva lapseton työntekijä, jonka bruttopalkka on 2 200 € kuukaudessa, saa vuoden 2026 sääntöjen mukaan (Slovakia) käteen noin 1 620 € nettona: 317 € menee työntekijän sosiaalimaksuihin ja 263 € tuloveroon. Työnantaja maksaa lisäksi 796 €, joten työnantajan kokonaiskustannus on 2 996 €.

Slovakia: paljonko työntekijä maksaa työnantajalle?

Kun bruttopalkka on 2 200 € kuukaudessa, työnantaja maksaa työnantajamaksuja 796 € eli 36,20 % bruttopalkasta, joten kokonaiskustannus on 2 996 €.

Slovakia: mikä bruttopalkka tuottaa 2 000 € nettona?

Saadakseen 2 000 € nettona kuukaudessa yksin asuva työntekijä tarvitsee noin 2 766 € bruttona, mikä maksaa työnantajalle 3 767 €.

Ovatko luvut tarkkoja?

Ne noudattavat yleisiä vuoden 2026 sääntöjä (Slovakia), ja jokainen lakisääteinen prosentti ja sen lähde näytetään rivi riviltä. Henkilökohtaiset olosuhteet, työehtosopimukset ja työnantajakohtaiset prosentit voivat muuttaa tulosta, joten pidä niitä huolellisena arviona, ei henkilökohtaisena veroneuvontana.