EUPayConcierge
FI

Slovakia: 120 000 € vuodessa brutto → 76 175 € netto

Vuoden 2026 sääntöjen mukaan (Slovakia) yksin asuva lapseton työntekijä, jonka bruttopalkka on 120 000 € vuodessa, saa käteen 76 175 € vuodessa (6 348 € kuukaudessa). Työnantajan kokonaiskustannus on 163 440 € vuodessa.

Lähteisiin perustuva palkkalaskuri EU:lle

Palkkalaskuri Slovakia 2026
Brutto, netto vai kokonaiskustannus?

Syötä mikä tahansa kolmesta, niin täytämme kaksi muuta kaikille 27 jäsenvaltiolle kunkin maan vuoden 2026 sääntöjen mukaan. Jokainen rivi kertoo lakisääteisen prosenttinsa, lähteensä ja sen, miten pitkälle se on tarkistettu.

Maksuton · Ei tiliä · Säännöt päivätty maittain

Syötä mikä tahansa kolmesta

€
€
€

Bruttopalkka ja työnantajan omat maksut

EUR · Vuodessa

Päätyönantaja (henkilökohtainen vähennys, NČZD, haetaan täältä)

Vastaa ei, jos kyseessä on sivutyö ja toinen työnantaja soveltaa jo vähennystä.

Vammainen työntekijä (puolitetut sairausvakuutusmaksut)

Ei vielä mukana: Puolisovähennys (NČZD na manželku): enintään 5 455,30 € vuodessa samassa taloudessa asuvasta puolisosta, joka hoitaa lasta, saa hoitotukea, on rekisteröity työnhakija tai on vammainen; Eläkeläiset (ei NČZD-vähennystä vanhuuseläkkeen saajille) ja heidän maksuvapautuksensa; Sairausvakuutusmaksun huojennus kuukausituloille 570 € asti sekä vähimmäissairausvakuutusmaksu hyvin pienillä palkoilla; II pilarin eläkkeen jako (ei muuta nettopalkkaa).

Slovakia, vuodessa

Viralliset ja toissijaiset lähteetSäännöt tarkistettu 13.10.2026

Jokaisesta 100:sta bruttopalkasta

63,48Nettopalkka
22,12Tulovero
14,40Työntekijän maksut
+36,20Työnantajamaksut, bruttopalkan päälle

Seuraavasta 100:sta bruttona työntekijälle jää 55,64. Ylin tuloveroprosentti (Slovakia): 35 % yli 75 010,32 €. Marginaali- ja efektiiviset veroasteet poikkeavat siitä.

Laskelman rivit, vuodessa
RiviLakisääteinen prosenttiMäärä
Bruttopalkka120 000 €
Sairausvakuutus1.4%Toissijainen lähde Odvody zamestnanca a zamestnávateľa od 1.1.20261.4%− 1 680,00 €
Vanhuusvakuutus4%Toissijainen lähde Odvody zamestnanca a zamestnávateľa od 1.1.20264%− 4 800,00 €
Työkyvyttömyysvakuutus3%Toissijainen lähde Odvody zamestnanca a zamestnávateľa od 1.1.20263%− 3 600,00 €
Työttömyysvakuutus1%Toissijainen lähde Odvody zamestnanca a zamestnávateľa od 1.1.20261%− 1 200,00 €
Sairausvakuutus, vuosien 2026–2027 prosentti5%Toissijainen lähde Odvody zamestnanca a zamestnávateľa od 1.1.2026 · Konsolidačný balíček 2026: schválené zmeny5%− 6 000,00 €
Tulovero (brutto − maksut) -määrästä19 % 43 983,32 € asti; 25 % 60 349,21 € asti; 30 % 75 010,32 € asti; 35 % sen yliVirallinen lähde Výpočet preddavkov na daň – sadzba dane · Tax alert: Konsolidácia 202619 % 43 983,32 € asti; 25 % 60 349,21 € asti; 30 % 75 010,32 € asti; 35 % sen yli− 26 545,02 €
Nettopalkka63,48 % bruttopalkasta76 175 €
Sairausvakuutus, työnantaja1.4%Toissijainen lähde Odvody zamestnanca a zamestnávateľa od 1.1.20261.4%+ 1 680,00 €
Vanhuusvakuutus (sis. II pilarin osuuden), työnantaja14%Toissijainen lähde Odvody zamestnanca a zamestnávateľa od 1.1.202614%+ 16 800,00 €
Työkyvyttömyysvakuutus, työnantaja3%Toissijainen lähde Odvody zamestnanca a zamestnávateľa od 1.1.20263%+ 3 600,00 €
Työttömyysvakuutus, työnantaja0.5%Toissijainen lähde Odvody zamestnanca a zamestnávateľa od 1.1.20260.5%+ 600,00 €
Lyhennetyn työajan tuki, työnantaja0.5%Toissijainen lähde Odvody zamestnanca a zamestnávateľa od 1.1.20260.5%+ 600,00 €
Takuuvakuutus, työnantaja0.25%Toissijainen lähde Odvody zamestnanca a zamestnávateľa od 1.1.20260.25%+ 300,00 €
Solidaarisuusvararahasto, työnantaja4.75%Toissijainen lähde Odvody zamestnanca a zamestnávateľa od 1.1.20264.75%+ 5 700,00 €
Tapaturmavakuutus (ei kattoa)0.8%Toissijainen lähde Odvody zamestnanca a zamestnávateľa od 1.1.20260.8%+ 960,00 €
Sairausvakuutus, työnantaja, vuosien 2026–2027 prosentti11%Toissijainen lähde Odvody zamestnanca a zamestnávateľa od 1.1.2026 · Konsolidačný balíček 2026: schválené zmeny11%+ 13 200,00 €
Työnantajan kokonaiskustannus163 440 €

Mihin työnantajan 163 440 € menee

Työnantajan kokonaiskustannus 163 440 €Työnantajamaksut 43 440 € · 36,20 % bruttopalkastaBruttopalkka 120 000 €Työntekijän maksut 17 280 € · 14,40 % bruttopalkastaTulovero 26 545 € · 22,12 % bruttopalkastaNettopalkka 76 175 € · 63,48 % bruttopalkasta

Ei sisälly: Puolisovähennys (NČZD na manželku): enintään 5 455,30 € vuodessa samassa taloudessa asuvasta puolisosta, joka hoitaa lasta, saa hoitotukea, on rekisteröity työnhakija tai on vammainen; Eläkeläiset (ei NČZD-vähennystä vanhuuseläkkeen saajille) ja heidän maksuvapautuksensa; Sairausvakuutusmaksun huojennus kuukausituloille 570 € asti sekä vähimmäissairausvakuutusmaksu hyvin pienillä palkoilla; II pilarin eläkkeen jako (ei muuta nettopalkkaa).

Laskelma yleisten sääntöjen mukaan, ei henkilökohtaista veroneuvontaa.

Palkanlaskenta 2026 lyhyesti: Slovakia

Valuutta
EUR
Palkanmaksuja vuodessa
12
Lakisääteinen vähimmäispalkka (kokoaikainen, kuukausi)
915 €
Ylin tuloveroprosentti
35 % yli 75 010,32 €
Laskennan monimutkaisuus
Keskitaso

Tulokseen vaikuttavat kysymykset

  • Huollettavat lapset
  • 15–17-vuotiaat lapset (bonus 50 € 100 €:n sijaan kuukaudessa)
  • Päätyönantaja (henkilökohtainen vähennys, NČZD, haetaan täältä)
  • Vammainen työntekijä (puolitetut sairausvakuutusmaksut)

Usein kysytyt kysymykset

Slovakia: paljonko 3 000 € bruttona kuukaudessa on verojen jälkeen?

Yksin asuva lapseton työntekijä, jonka bruttopalkka on 3 000 € kuukaudessa, saa vuoden 2026 sääntöjen mukaan (Slovakia) käteen noin 2 150 € nettona: 432 € menee työntekijän sosiaalimaksuihin ja 418 € tuloveroon. Työnantaja maksaa lisäksi 1 086 €, joten työnantajan kokonaiskustannus on 4 086 €.

Slovakia: paljonko työntekijä maksaa työnantajalle?

Kun bruttopalkka on 3 000 € kuukaudessa, työnantaja maksaa työnantajamaksuja 1 086 € eli 36,20 % bruttopalkasta, joten kokonaiskustannus on 4 086 €.

Slovakia: mikä bruttopalkka tuottaa 2 000 € nettona?

Saadakseen 2 000 € nettona kuukaudessa yksin asuva työntekijä tarvitsee noin 2 766 € bruttona, mikä maksaa työnantajalle 3 767 €.

Ovatko luvut tarkkoja?

Ne noudattavat yleisiä vuoden 2026 sääntöjä (Slovakia), ja jokainen lakisääteinen prosentti ja sen lähde näytetään rivi riviltä. Henkilökohtaiset olosuhteet, työehtosopimukset ja työnantajakohtaiset prosentit voivat muuttaa tulosta, joten pidä niitä huolellisena arviona, ei henkilökohtaisena veroneuvontana.