EUPayConcierge
FI

Slovakia: 60 000 € vuodessa brutto → 41 159 € netto

Vuoden 2026 sääntöjen mukaan (Slovakia) yksin asuva lapseton työntekijä, jonka bruttopalkka on 60 000 € vuodessa, saa käteen 41 159 € vuodessa (3 430 € kuukaudessa). Työnantajan kokonaiskustannus on 81 720 € vuodessa.

Lähteisiin perustuva palkkalaskuri EU:lle

Palkkalaskuri Slovakia 2026
Brutto, netto vai kokonaiskustannus?

Syötä mikä tahansa kolmesta, niin täytämme kaksi muuta kaikille 27 jäsenvaltiolle kunkin maan vuoden 2026 sääntöjen mukaan. Jokainen rivi kertoo lakisääteisen prosenttinsa, lähteensä ja sen, miten pitkälle se on tarkistettu.

Maksuton · Ei tiliä · Säännöt päivätty maittain

Syötä mikä tahansa kolmesta

€
€
€

Bruttopalkka ja työnantajan omat maksut

EUR · Vuodessa

Päätyönantaja (henkilökohtainen vähennys, NČZD, haetaan täältä)

Vastaa ei, jos kyseessä on sivutyö ja toinen työnantaja soveltaa jo vähennystä.

Vammainen työntekijä (puolitetut sairausvakuutusmaksut)

Ei vielä mukana: Puolisovähennys (NČZD na manželku): enintään 5 455,30 € vuodessa samassa taloudessa asuvasta puolisosta, joka hoitaa lasta, saa hoitotukea, on rekisteröity työnhakija tai on vammainen; Eläkeläiset (ei NČZD-vähennystä vanhuuseläkkeen saajille) ja heidän maksuvapautuksensa; Sairausvakuutusmaksun huojennus kuukausituloille 570 € asti sekä vähimmäissairausvakuutusmaksu hyvin pienillä palkoilla; II pilarin eläkkeen jako (ei muuta nettopalkkaa).

Slovakia, vuodessa

Viralliset ja toissijaiset lähteetSäännöt tarkistettu 13.10.2026

Jokaisesta 100:sta bruttopalkasta

68,60Nettopalkka
17,00Tulovero
14,40Työntekijän maksut
+36,20Työnantajamaksut, bruttopalkan päälle

Seuraavasta 100:sta bruttona työntekijälle jää 64,20. Ylin tuloveroprosentti (Slovakia): 35 % yli 75 010,32 €. Marginaali- ja efektiiviset veroasteet poikkeavat siitä.

Laskelman rivit, vuodessa
RiviLakisääteinen prosenttiMäärä
Bruttopalkka60 000 €
Sairausvakuutus1.4%Toissijainen lähde Odvody zamestnanca a zamestnávateľa od 1.1.20261.4%− 840,00 €
Vanhuusvakuutus4%Toissijainen lähde Odvody zamestnanca a zamestnávateľa od 1.1.20264%− 2 400,00 €
Työkyvyttömyysvakuutus3%Toissijainen lähde Odvody zamestnanca a zamestnávateľa od 1.1.20263%− 1 800,00 €
Työttömyysvakuutus1%Toissijainen lähde Odvody zamestnanca a zamestnávateľa od 1.1.20261%− 600,00 €
Sairausvakuutus, vuosien 2026–2027 prosentti5%Toissijainen lähde Odvody zamestnanca a zamestnávateľa od 1.1.2026 · Konsolidačný balíček 2026: schválené zmeny5%− 3 000,00 €
Tulovero (brutto − maksut) -määrästä19 % 43 983,32 € asti; 25 % 60 349,21 € asti; 30 % 75 010,32 € asti; 35 % sen yliVirallinen lähde Výpočet preddavkov na daň – sadzba dane · Tax alert: Konsolidácia 202619 % 43 983,32 € asti; 25 % 60 349,21 € asti; 30 % 75 010,32 € asti; 35 % sen yli− 10 201,00 €
Nettopalkka68,60 % bruttopalkasta41 159 €
Sairausvakuutus, työnantaja1.4%Toissijainen lähde Odvody zamestnanca a zamestnávateľa od 1.1.20261.4%+ 840,00 €
Vanhuusvakuutus (sis. II pilarin osuuden), työnantaja14%Toissijainen lähde Odvody zamestnanca a zamestnávateľa od 1.1.202614%+ 8 400,00 €
Työkyvyttömyysvakuutus, työnantaja3%Toissijainen lähde Odvody zamestnanca a zamestnávateľa od 1.1.20263%+ 1 800,00 €
Työttömyysvakuutus, työnantaja0.5%Toissijainen lähde Odvody zamestnanca a zamestnávateľa od 1.1.20260.5%+ 300,00 €
Lyhennetyn työajan tuki, työnantaja0.5%Toissijainen lähde Odvody zamestnanca a zamestnávateľa od 1.1.20260.5%+ 300,00 €
Takuuvakuutus, työnantaja0.25%Toissijainen lähde Odvody zamestnanca a zamestnávateľa od 1.1.20260.25%+ 150,00 €
Solidaarisuusvararahasto, työnantaja4.75%Toissijainen lähde Odvody zamestnanca a zamestnávateľa od 1.1.20264.75%+ 2 850,00 €
Tapaturmavakuutus (ei kattoa)0.8%Toissijainen lähde Odvody zamestnanca a zamestnávateľa od 1.1.20260.8%+ 480,00 €
Sairausvakuutus, työnantaja, vuosien 2026–2027 prosentti11%Toissijainen lähde Odvody zamestnanca a zamestnávateľa od 1.1.2026 · Konsolidačný balíček 2026: schválené zmeny11%+ 6 600,00 €
Työnantajan kokonaiskustannus81 720 €

Mihin työnantajan 81 720 € menee

Työnantajan kokonaiskustannus 81 720 €Työnantajamaksut 21 720 € · 36,20 % bruttopalkastaBruttopalkka 60 000 €Työntekijän maksut 8 640 € · 14,40 % bruttopalkastaTulovero 10 201 € · 17,00 % bruttopalkastaNettopalkka 41 159 € · 68,60 % bruttopalkasta

Ei sisälly: Puolisovähennys (NČZD na manželku): enintään 5 455,30 € vuodessa samassa taloudessa asuvasta puolisosta, joka hoitaa lasta, saa hoitotukea, on rekisteröity työnhakija tai on vammainen; Eläkeläiset (ei NČZD-vähennystä vanhuuseläkkeen saajille) ja heidän maksuvapautuksensa; Sairausvakuutusmaksun huojennus kuukausituloille 570 € asti sekä vähimmäissairausvakuutusmaksu hyvin pienillä palkoilla; II pilarin eläkkeen jako (ei muuta nettopalkkaa).

Laskelma yleisten sääntöjen mukaan, ei henkilökohtaista veroneuvontaa.

Palkanlaskenta 2026 lyhyesti: Slovakia

Valuutta
EUR
Palkanmaksuja vuodessa
12
Lakisääteinen vähimmäispalkka (kokoaikainen, kuukausi)
915 €
Ylin tuloveroprosentti
35 % yli 75 010,32 €
Laskennan monimutkaisuus
Keskitaso

Tulokseen vaikuttavat kysymykset

  • Huollettavat lapset
  • 15–17-vuotiaat lapset (bonus 50 € 100 €:n sijaan kuukaudessa)
  • Päätyönantaja (henkilökohtainen vähennys, NČZD, haetaan täältä)
  • Vammainen työntekijä (puolitetut sairausvakuutusmaksut)

Usein kysytyt kysymykset

Slovakia: paljonko 3 000 € bruttona kuukaudessa on verojen jälkeen?

Yksin asuva lapseton työntekijä, jonka bruttopalkka on 3 000 € kuukaudessa, saa vuoden 2026 sääntöjen mukaan (Slovakia) käteen noin 2 150 € nettona: 432 € menee työntekijän sosiaalimaksuihin ja 418 € tuloveroon. Työnantaja maksaa lisäksi 1 086 €, joten työnantajan kokonaiskustannus on 4 086 €.

Slovakia: paljonko työntekijä maksaa työnantajalle?

Kun bruttopalkka on 3 000 € kuukaudessa, työnantaja maksaa työnantajamaksuja 1 086 € eli 36,20 % bruttopalkasta, joten kokonaiskustannus on 4 086 €.

Slovakia: mikä bruttopalkka tuottaa 2 000 € nettona?

Saadakseen 2 000 € nettona kuukaudessa yksin asuva työntekijä tarvitsee noin 2 766 € bruttona, mikä maksaa työnantajalle 3 767 €.

Ovatko luvut tarkkoja?

Ne noudattavat yleisiä vuoden 2026 sääntöjä (Slovakia), ja jokainen lakisääteinen prosentti ja sen lähde näytetään rivi riviltä. Henkilökohtaiset olosuhteet, työehtosopimukset ja työnantajakohtaiset prosentit voivat muuttaa tulosta, joten pidä niitä huolellisena arviona, ei henkilökohtaisena veroneuvontana.